LGS yerleri ne zaman belli olacak 2021? LGS sınav yerleri nasıl öğrenilir?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, milyonlarca öğrencinin ter dökeceği LGS sınavı tarihinde erteleme söz konusu olmadığını söyledi. Bu yıl 6 Haziran'da yapılacak olan sınavda öğrenciler uzun zamandır verdiği emeklerin karşılığını almaya çalışacak. Öğrencilerin çok merak ettiği konu ise LGS yerlerinin ne zaman belli olacağı.

2021 LGS NE ZAMAN?

LGS sınav yerleri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanacak. Bu yıl da milyonlarca öğrencinin katılım sağlayacağı LGS 2021 sınavı ne zaman uygulanacağı ile de gündemde yer almıştı. Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan erteleme haberlerinin bu yıl da iddia olarak gündeme gelmesiyle birlikte vatandaşlar, LGS ne zaman ve ertelenecek mi sorusuna yanıt aramaya başlamıştı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı bir televizyon programında gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Selçuk öğrenci ve velilerin merak ettiği "LGS sınavı ertelenecek mi?" sorusuna da yanıt verdi. Selçuk şunları söyledi;

LGS sınavının tarihinde erteleme söz konusu değil, 6 Haziran'da yapılacak. Biz her türlü tedbiri alarak, kontrollü bir şekilde sınavı yapacağız. Bu sene sınavda çok uzun paragraf soruları olmayacak.

LGS SINAV YERLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
LGS sınav yerleri, 27 Mayıs Perşembe günü E-Okul üzerinden yayımlanacak.

SINAV GİRİŞ YERİ VE BELGESİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı 2021 LGS kılavuzuna göre;

- Öğrencinin sınav giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı sınav tedbir hizmeti gibi bilgiler 27 Mayıs 2021 tarihinde e-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminden ilan edildi. 

E-OKUL GİRİŞ EKRANI

Fotoğraflı sınav giriş belgesi 27 Mayıs 2021 tarihinden itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacaktır. Okul müdürlükleri bu tarihten itibaren öğrencilerinin sınav giriş belgelerini alacak ve mühürleyerek öğrencilere teslim edecektir.

Geçen yıl olduğu gibi 2021 yılında da sınav uygulaması iki oturum hâlinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere hepsi çoktan seçmeli toplam 90 soru sorulacak. Birinci oturum Türkiye saatiyle 09.30'da, ikinci oturum ise 11.30'da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol