E-Sınav Nedir? Türkiye'de Kaç Tane E-Sınav Merkezi Var?

Türkiye'de bulunan e- sınav merkezlerine yenileri eklenmeye devam ediyor. Son zamanlarda sıkça kullanılan e-sınav merkezleri sayısında artışlar yaşanıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı E-Sınav merkezlerinin önemini vurgulayarak, elektronik sınav (e-sınav) merkezi sayısının 151'den 491'e, çıkartıldığını belirtti.

E-SInav merkezlerinde diğer kurumlara da sınav hizmeti verildiğini belirten Özer, "Bakanlık olarak dört beceri Türkçe sınavı gibi yeni uygulamalarımızı da bu merkezlerde yapıyoruz. Ayrıca açık ortaokul ve lise sınavlarını da e-sınav merkezlerinde yapabilmek için hazırlıklarımız da devam ediyor." ifadesini kullandı.
 
E-sınav merkezlerinin kullanım kapasitelerinin giderek arttığını vurgulayan Özer, öğrencilerin ve vatandaşların bu merkezlere kolay erişebilmesinin ve sundukları hizmetin kalitesi bakımından büyük öneme sahip olduğuna değindi.
 
Özer, konuşmasına şöyle devam etti: "Özellikle ilçelerimizde e-sınav merkezi sayısında 2021 yılında ciddi bir artışa gideceğiz. 81 ilde 421 ilçemizde yeni e-sınav merkezleri açacağız. Şu ana kadar çok sayıda yeni e-sınav merkezi açtık. Yatırımlarımız planlandığı gibi ilerliyor. Böylece 2021 yılı sonunda e-sınav merkez sayımız 151'den 491'e çıkmış olacak. Yeni hedefimize göre 491 sınav merkezinde yer alacak, 500 sınav salonunda hizmet verecek e-sınav salonlarında aynı anda 10 bin 710 kişi yararlanabilecek. Böylece, e-sınav merkez sayısı son 2 yılda 4 kat, salon sayısı da 3 kat artmış olacak. Ayrıca, aynı anda e-sınav merkezinde sınav olabilecek aday sayısı da yüzde 230 artmış olacak. Böylece bu merkezler üzerinden sunduğumuz hizmetlere vatandaşlarımız çok rahat bir şekilde ulaşılabilecek."
 
E-sınav merkezlerinden 2018 yılında 81 il ve 14 ilçe merkezi olmak üzere 95 merkezde 124 salonda aynı anda 3 bin 250 kişi yararlanabiliyordu.  Bakanlığımız, son 2 yılda özellikle ilçelerde bu sınav merkezlerine erişimi arttırmaya çalışarak 2020'de ilçe merkez sayısını 70'e, e-sınav merkez sayısını da 151'e çıkarttı.
 
Çalışmalar kapsamında Bursa'da, 5 olan e-sınav merkez sayısı 11'e yükseltilecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol