Aç kapa şeklinde devam eden bir eğitim öğretim yılının liselere geçiş sınavı bugün yapıldı

Türkçe dersini çocukların geleceği (!)olarak gören bakanlık dik bilgisi konularından soru sorulmayacağını daha önce açıklamıştı. Bu durum Türkçe öğretmenleri ve dilini ses bayrağı olarak görenler için hoş karşılanmasa da bakanlık geri adım atmadı . Kimileri bu duruma pandemi şartlarında yorgun düşen,ruhsal açıdan iç açıcı durumda olmayan öğrencilerin işini kolaylaştıracağı şeklinde yaklaştı . Durumun hiç de öyle olmadığı bugünkü sınavla ispat oldu .Zira aynı konu çıkarımına tüm derslerde gidilseydi en iyimser bakış ile olaya yaklaşacaktık . 
Bugünkü maraton sonrası özellikle sayısal bölümden çıkan birçok öğrencinin ağladığını , çoğunun bir sürü soruya cevap vermeyerek boş bıraktığını biliyoruz . Hâl böyleyken aynı bakanlık yetkilileri belki de seneye matematiği tamamen kaldırırlar. Niye mi ?  Öğrenci lehine kararlar alıyoruz ya . Matematik öğrenciyi bu kadar zorluyorsa sınavda neden yer alsın ki ?
Tekrar Türkçeye dönecek olursak dil bilgisi kalktı dediniz anladık da dil bilgisi olmayan son bir aydır herkesin harıl harıl çalıştığı yazım kuralları, noktalama işaretleri,metin türleri ve söz sanatlarını sormamanin benim mantığa uymayan mantığı ne ola ki ?
Mesek liselerini iyice degersizlestiren ve de itibarsızlaştıran nitelikli okul sınavının acilen tüm yönleriyle gözden geçirilmesi gerekiyor. 
Türkçe dersi üzerinden yürütülen algının bir an önce değiştirilmesi gerekiyor.
Bakanlığın kendi il müdürlüklerine hazırlattığı ve bakanlık sayfasından paylaştığı sorular ile komşuluk ilişkisi içinde dahi olmayan bugünkü sınav soruları örnek çalışma fasiküllerinin de kontrol edilerek piyasada yer edinmesini zarurî hâle getiriyor.
Eğitim planlamasının sene başından yapılması gerektiği her yıl dere gecerken at değiştire değiştire elimizde at kalmadığı da aşikar . O nedenle planlamayı baştan yapıp ona riayet etmemiz de zorunlu olsa gerek .
Satış gayesi ile garip garip sorular hazırlayan nice yayınevi de bugün yapılan sınav sonrası sınıfta kaldı . 
Sinfta kalanın çok olduğu LGS sonrası birilerinin ,o biri Ali değil, yüksek perdeden bunları yetkililere dile getirmesi gerekiyor.
Dile getiricileri göreve davet ediyorum
Ali TURAN
Türkçe Öğretmeni

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol