2021 YKS (TYT-AYT) Genel Değerlendirme

- Bir eğitimci-yazar olarak her zaman söylediğim şeyi tekrar etmek istiyorum: ÖSYM gerçekten çok kaliteli ve orijinal soru hazırlıyor, özellikle de TYT Türkçe testi...
Peki, ÖSYM'nin eleştirilecek yanları yok mu?
Temel Yeterlilik Testi (TYT) 
1. Soru dağılımını tüm müfredatı tarayacak şekilde yapmalı, yani 40 soruluk TYT Türkçe testinde 5 tane "Ses Bilgisi, Noktalama İşaretleri, Yazım Kuralları" yerine bunu 3 soru ile sınırlandırmalı, 2 tane olan dil bilgisi soru sayısını 6 soruya çıkarmalı ve buna 2 tane de "anlatım bozukluğu" sorusu eklemeli... Yani 10 tane dil bilgisi, 30 tane de anlam bilgisi sorusu olmalı.
Alan Yeterlilik Testi (AYT) ( Türk Dili ve Edebiyatı Testi)
Toplam 24 soru zaten tüm müfredatı taramaya yetmiyor, bunun yanında 6 tane anlam bilgisi sorusu koyup edebiyat sorularını 18'e düşürmek mantıklı değil ki zaten TYT'de fazlasıyla anlam bilgisi sorusu var. Bu testteki anlam bilgisi soruları 4 ile sınırlandırılmalı, gerekirse hiç olmamalı...
(Kendi branşım olduğu için sadece bu iki test hakkında değerlendirme yaptım)
MEB'e ve MEB okullarına düşen ne?
En kısa zamanda Türk eğitim sistemi masaya yatırılmalı ki olup olmadığı da tartışılır. Sorular çok zordu, öğrenciler dağıldı... gibi boş ve anlamsız ifadelerin arkasında durulmamalıdır.
- Senin öğrencin okumuyorsa, yazmıyorsa, teknoloji bağımlısı hâle gelmişse, öğretmenine saygın yoksa, öğrenci, veli hatta idaren öğretmene saygı duymuyorsa, öğretmenin öğrenci üzerinde saygınlığı yoksa...
- PANDEMİ deyip 2 yıl öğrenciler eğitim almadan okulu bitiriyorsa, velinin imzası ile sınıf geçiyorsa, derse katılmadığı zaman öğretmenin ek dersi kesilip öğretmen suçlanıyorsa kusura bakmayın sorular zor olmaya devam edecektir.
- Bir an önce "eğitim reformu yapılmalı"; meslekte 25 yılını doldurmuş öğretmenler 3600 ek-gösterge getirilerek emekli edilmeli, yerlerine genç-dinamik bir eğitim kadrosu kurulmalı; eğitimin maalesef olmayan kalitesi yükseltilmelidir.
Peki, ÖZEL OKULLAR ne yapmalı?
MEB, en kısa zamanda bununla ilgili geniş çaplı bir ÇALIŞTAY yapmalı; buna göre
1. Öğretmenler işçi muamelesi görmekten çıkarılıp saygın bir kimliğe bürünmeli,
2. Asgari ücretle ya da KÇÖ (kısa çalışma ödeneği) çalıştırılmamalı,
(Özel okullarda çalışan öğretmenlerin tüm özlük hakları MEB tarafından belirlenmeli, buna bir ölçü getirilmeli)
3. Özel okullar ticarethane olmaktan çıkarılmalı, tüm özlük ve kişilik hakları sağlanmış kaliteli öğretmenlerle yoluna devam etmeli, şirket sahibi (okul sahibi demiyorum çünkü çoğu okul değil, ticari işletme) kaliteli bir öğretmene "Hocam, kusura bakma, size vereceğimiz maaşla 2 tane yeni mezun, birkaç yıllık öğretmenle yolumuza devam etmek, daha mantıklı." mantığından vaz geçmelidir.
MEB, bunların yanında Özel Öğretim Kurslarındaki tek ya da çift ders uygulamasından vaz geçmeli, kurslar tüm dersleri kapsayacak şekilde resmi bir hüviyete büründürülmelidir, kaçak, merdiven altı eğitim kursları kapatılmalıdır.
Özetle, ÖSYM'nin sorularında hiçbir sıkıntı yok, sıkıntı TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNDE ve okullarda...
Seneye bir şey değişir mi?
- SANMAM...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol