100 lük öğrenci

Bazen gerçekten çok kızıyorum. Öğrencilerin karnelerine notlar hep şişirilerek veriliyor. Her yönden , herkes notları şişirme ye çalışıyor. Şişirilmiş notlar önce MEB nın işine geliyor,sanki eğitim sisteminde hiç hata yokmuş gibi, "bakın bir sürü 100 alan öğrenci var" 
Sonra özel okullar , " okulun eğitim kalitesini yüksek göstermek için"
Puana başarıya göre seçmece öğrenci alan okullar " zaten başarılı , belirli bir seviyenin üzerinde öğrencileri almışsın , bu okulun mu öğrencilerin başarısı mı acaba ???
Devlet okulları da kendilerini başarısız göstermemek için elinden geleni yapıyor , sonra maazallah MEB soruşturma açar niye sizin okulun puanı bu kadar düşük der.
Müdür öğretmenleri toplayıp güzelce ikaz ediyor , "arkadaşlar okulumuzun puanı çok düşük fazla üstüne gitmeyin öğrencilerin" diyor 
Aynı dersin farklı sınıflara giren 4 öğretmeni var , bir tanesi kolay sorular sorup diğer üç öğretmenden daha yüksek puanlı öğrenciler yetiştirdiği için öğrenciler, veliler hatta müdür tarafından daha çok sevgi ve takdir görüyor. Diğer üç öğretmen böyle yapmakla hata mı yaptık diye düşünmeye başlıyor.
Matematik , Fen , Türkçe öğretmenine ağzını açamayan veli , düşük not verdi diye resim, beden, müzik öğretmeni ne " hocam çocuğun not ortalaması düşüyor sizin yüzünüzden " diye veryansın ediyor. Resim, Beden, Müzik vs bunlarda ders mi sanki  , benim bildiğim 45 senedir herkes 100 alır bu derslerden. Notlara bakarsan müzik, beden ve resimde dünya birincidiyizdir kesin 
Sıra sözlü notlarına geliyor , öğretmenler çocuk motive olsun daha iyi çalışsın diye yine 100 veriyor ama öğrenci alışık olduğu için 100 almaya onunda kadir kıymetini bilmiyor.
Proje ödevleri de var tabiki onlarda o kadar emek istiyor , sonucunda onlar da 100.
O kadar çok 100 geliyor ki öğrenci başta kendisi inanıyor 100 lük öğrenci olduğuna , sonrada velisi doğal olarak tabiki.
Konu uzun burada bitmiyor tabiki ama soruyorum gerçekten 100 lük öğrenciler mi yetiştiriyoruz???

Alıntı: Serkan Adıgüzel

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol