Yatılı pansiyonlu okulların müdür başyardımcılığı normu müdür yardımcılığına dönüştürülmelidir

Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, norm kadro yönetmeliğinin 6. maddesinde yatılı veya pansiyonlu okullar için öngörülen müdür başyardımcılığı normunun yine bu eğitim kurumlarına münhasır ilave müdür yardımcılığı normuna dönüştürülmesi noktasında düzenleme yapılmasını talep ettik.

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik’in “Müdür başyardımcısı norm kadrosu” başlıklı 6. maddesinde, “(1) Eğitim kurumlarından; a) Yatılı veya pansiyonlu olanlara, b) Müdür yardımcısı sayısı altı olan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarına, müdür başyardımcısı norm kadrosu verilir.” hükmü yer almaktadır.

Yönetmelik, müdür başyardımcılığı normunun iki hâlde verilmesini öngörmektedir; eğitim kurumlarının yatılı veya pansiyonlu olması ya da müdür yardımcısı sayısının altı olması. Diğer bir ifadeyle, eğitim kurumunun yatılı veya pansiyonlu olması, müdür yardımcısı sayısından bağımsız olarak tek başına müdür başyardımcısı normu verilmesini gerektirmektedir.

Öte yandan, eğitim kurumlarına yönetici görevlendirme yönetmeliği hükümleri çerçevesinde müdür başyardımcılığı görevlendirilmesi mümkün olmayıp müdür başyardımcısı olarak görev yapanların yöneticilikleri, dört yıllık yöneticilik görevlerinin bitiminde sona erecektir. Mezkûr yönetmelik hükmüne göre yöneticilik görevi sona erenler, yeniden görevlendirme kapsamında müdür yardımcılığında görevlendirilme isteğinde bulunabileceklerdir.

Bu doğrultuda norm kadro hükümlerine rağmen yatılı veya pansiyonlu eğitim kurumlarında müdür başyardımcısı görevlendirilmesi mümkün olmayacaktır. Ancak yatılı veya pansiyonlu okulların niteliği ve bu özelliklerinden kaynaklı idari görevler, bu kurumlara bu niteliklerine münhasır bir yöneticilik normunun gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Bu nedenle, Bakanlıktan, yatılı veya pansiyonlu okullar için öngörülen müdür başyardımcılığı normunun yine bu eğitim kurumlarına münhasır ilave müdür yardımcılığı normuna dönüştürülmesini istedik.

Millî Eğitim Bakanlığı’na yaptığımız başvuru için tıklayınız

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol