Uzman ve Başöğretmen Tazminatları Emekliliğe Dahil Edilmelidir

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Kariyer sistemindeki diğer eksikliklere de dikkat çeken Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, şunları kaydetti:

“Başöğretmenliğe başvurmak için uzman öğretmenlikte 10 yıl bekleme şartı var. Hizmet yılı fazla olan öğretmenlerimiz başöğretmenliğe başvurmadan emekli olabilirler. Bu bir haksızlıktır. En azından 20 yıl ve daha fazla çalışma süresi olan öğretmenlerimizin bekleme süresi kaldırılmalı ya da azaltılmalıdır.
Uzman ve başöğretmen tazminatları emeklilik kesintisine dahil edilmelidir.
Uzman öğretmenliğe başvurmak için 10 yıl şartı var fakat 10 yıl altında çalışan öğretmenler ile uzman öğretmenler arasında maaş konusunda çok ciddi bir makas var. Son yapılan zam ile birlikte genç öğretmenimizin aldığı maaş 12 bin TL’dir. Hizmet yılı az olan öğretmenlerimizin ücretleri ile ilgili düzenleme gereklidir.”
Genel Başkan ayrıca yüksek lisans ya da doktora eğitimlerinin mazeret tayin hakkı içinde yer alması gerektiğini de bildirdi.

Formasyon konusuna da değinen Geylan, 500 bin öğretmenin atama beklediği ülkemizde her önüne gelenin öğretmen olacağı bir düzenin başlatılamayacağını bildirdi. Geylan, “Eğitim fakültelerinde karşılığı olan bölümlerle ilgili başka fakülte öğrencilerine formasyon verilmesini asla doğru bulmuyoruz. Öğretmenlik mesleği joker mesleği değildir” dedi.

Talip Geylan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak