Üniversitelerde örgütlenme oranımız arttıkça sorunlar azalacaktır

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, üniversitelerde sendikal örgütlenme çıtalarının her geçen gün daha da yükseldiğini belirterek, “Üniversitelerde örgütlenme oranımız arttıkça sorunlar azalacaktır. Güçlü bir örgütlenmeyle üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. Akademik ve idari personelin, bütün kamu görevlilerinin sorunu bizim sorunumuzdur. Şimdiye kadar birçok sorunun çözüme kavuşturulmasını sağladık. Bir hak ve özgürlük hareketi olarak, sorunları çözme çabamız, haksızlıkları giderme mücadelemiz devam edecek” dedi.

Eğitim-Bir-Sen Kayseri 2 No’lu Şube’nin teşkilat buluşmasında konuşan Ali Yalçın, üniversite personelinin sorunlarının giderilmesi için gayret gösterdiklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Akademik ve idari personelin işinin başına sorunlarından arınmış bir şekilde gitmeleri için çaba harcıyor, bu uğurda yoğun bir mücadele veriyoruz. Şimdiye kadar birçok sorunu çözüme kavuşturduk. Toplu sözleşme görüşmelerinde öğretim elemanlarına ek ödeme verilmesi için çok uğraştık. Yürüttüğümüz mücadele sonucunda akademik personel adına yükseköğretim tazminatı ve akademik teşvik ödeneği adı altında ilave mali haklar elde ettik. Geliştirme ödeneğinin 15.12.2019 tarihine kadar uzatılmasını, yükseköğretim kurumları disiplin kurullarında sendika temsilcisi bulundurulmasını sağladık. Doçentlik sınavlarında jüri üyesi olarak görevlendirilenler ile doçent ve profesör atama jürilerinde görev alan öğretim üyelerine akademik jüri ücreti ödenmesini temin ettik.”


Üniversite idari personeli için elde ettikleri kazanımlara da değinen Yalçın, “Üniversitelerde ikinci öğretime ilişkin fazla çalışma yapabilecek personel için birim içi sınırlamanın yüzde 45’e, birim dışı sınırlamanın yüzde 20’ye çıkartılmasını sağladık. Bu sayede daha fazla sayıda idari personel ikinci öğretim kapsamında fazla çalışma ücreti alabilecek. Üniversitelerin sıra tahsisli lojmanlarının yüzde 15’inin idari personel için ayrılmasını, lojman tahsis komisyonlarında yetkili sendika temsilcisinin bulunmasını, yükseköğretim kurumlarında arşivci, kütüphaneci, kitap patoloğu ve sosyolog unvanlı kamu görevlilerinin ek tazminat almalarını, yükseköğretim kurumlarında yardımcı hizmetler sınıfında yer alan ‘itfaiyeci’ kadrosunun genel idare hizmetleri sınıfı olarak değiştirilmesini, üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapan personele yaptıkları fazla çalışmanın karşılığı olarak ödenmekte olan fazla çalışma ücretinin bir kat artırımlı olarak ödenmesini, şeflerin özel hizmet tazminat artış oranlarını 10 puana çıkartarak maaşlarına 2018 yılı için aylık 101,47 TL, yıllık 1.217,64 TL tutarında artış sağladık. Ayrıca, hizmet tahsisli konutlardan yararlanma sürelerinin sıra tahsisli konutlara ilişkin puanlamada dikkate alınmayabileceğini hüküm altına aldırdık” şeklinde konuştu.

Ayrımcılığa son verilmelidir

Üniversite personelinin çözüm bekleyen sorunlarına dikkat çeken Yalçın, geliştirme ödeneğinde akademik ve idari personel ayrımının yapılmaması, uzmanlara ve idari kadrolarda çalışanlara da geliştirme ödeneği verilmesi gerektiğini kaydetti. Yalçın, “Geliştirme ödeneği ödenmesindeki 15 yıllık süre sınırlaması kaldırılmalı, geliştirme ödeneği uygulamasına ihtiyaç duyulan her üniversite bazında devam edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Akademik personelin daha fazla bilimsel çalışma yürütebilmesi için ücretlerinde artış yapılması, girmek zorunda oldukları ders yükünün ve ders saatinin azaltılması gerektiğini dile getiren Yalçın, şöyle devam etti: “İdari personele yer değiştirmelerinde muvafakat uygulaması yerine YÖK gözetim ve denetiminde üniversite içi ve üniversitelerarası mazerete ve isteğe bağlı yer değişikliği hakkı verilmelidir. Akademisyenlerin, daha fazla bilimsel çalışma ve araştırma yapmaları için mali ve sosyal haklarında iyileştirme yapılarak idari kadrolarda görevlendirilme uygulaması kaldırılmalıdır.”

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları yapılmalıdır

Yalçın, YÖK ya da ÖSYM tarafından tüm üniversiteler için merkezi olarak her yıl ya da iki yılda bir görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları yapılması gerektiğini kaydetti.

Çözüm odaklı mücadelemiz devam edecek

Çözüm odaklı mücadelelerinin devam edeceğini vurgulayan Yalçın, “Akademik ve idari personelin, öğretmenin, şefin, memurun, hizmetlinin; bütün eğitim çalışanlarının sorunu sorunumuzdur. Sorunlara çözüm bulmaya, çözüm odaklı sendikacılık yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yalçın, Kayseri 2 No’lu Şube Başkanı İbrahim Altıparmak ve yönetimine, sendikal çalışmalarda katkısı, emeği olan bütün teşkilat mensuplarına teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Toplantıda Eğitim-Bir-Sen Kayseri 2 No’lu Şube Başkanı İbrahim Altıparmak ve 1 No’lu Şube Başkanı Aydın kalkan da birer konuşma yaptılar.

Yalçın, daha sonra, Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Doğan’ı ziyaret ederek, akademik ve idari personelin taleplerini aktardı.

Saldırıya uğrayan öğretmene ziyaret

Genel Başkan Ali Yalçın, bir öğrenci tarafından bıçaklanan Melikgazi Kadı Burhanettin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Gülhan Şaşmaz’ı da evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.


 

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol