ÜCRETLİ ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRMELERİ İLE İLGİLİ BİLGİ EDİNME REDDİNE İLİŞKİN 2. KARAR

Ücretli Öğretmen Görevlendirmeleri ile ilgili Valiliklere yaptığımız Bilgi Edinme başvurularının sonuçsuz kalması neticesinde idari yargıda açtığımız iptal davalarından biri daha olumlu sonuçlandı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi verdiği kararda; bilgi edinme hakkı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı emrinde ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilen personel sayısına ilişkin bilgilerin  özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bilgi belge olmadığı sonucuna varılmıştır.

Kararın gerekçesi; “Bakanlığın temel görev alanlarında hizmet verenlerin (öğretmen, ücretli öğretmen vb.) sayısı hakkındaki bilgilerin idarenin kayıtlarında doğal olarak bulunması gerekmektedir. Bu kayıtların bir araya getirilerek bir analiz/çalışma gerektirecek nitelikte detaylı istatistiksel bilgilerin talep edilmesi halinde  idarenin ayrı bir çalışmasına konu olabilecek bilgilerin verilmesinin zorunlu olmadığı açık olmakla birlikte talep edilen bilgilerin bu nitelikte olmadığı, bilgi edinme başvurusunun başvurulan kurum ve kuruluşun elinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olduğu ve bu verilerin basit bir gruplanmasından ibaret olduğu, ayrı bir çalışma olarak değerlendirilemeyeceği, aksi kabulün kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan ve istisnalar kapsamında bulunmayan her türlü veriye erişimin engellenmesine ve idarenin keyfi davranmasına neden olabileceğinden, dava konusu işlemde hukuka uyarlık, aksi yöndeki mahkeme kararında yasal isabet görülmemiştir.” Şeklindedir.

Türk Eğitim Sen olarak sendikal faaliyetlerimizi yürütürken üyelerimizin menfaatlerini, özlük haklarını, sosyal ve ekonomik haklarını korumayı amaçlıyoruz. Bu çerçevede Anayasa’da ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında güvence altına alınan Bilgi  Edinme Hakkımızı kullanmak için Türk Eğitim Sen olarak hukuk mücadelesi vererek bir olumlu mahkeme kararı daha elde ettik.

İlgili Karar için Tıklayınız

BİLGİ EDİNME REDDİNE KDK VE YARGIDAN TOKAT GİBİ CEVAP

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol