“TÜRKİYE KAMU-SEN 1 MAYIS’TA SAMSUN’A AYAK BASACAK VE KAMU ÇALIŞANLARINI SENDİKAL ESARETTEN KURTARACAK YENİ BİR SÜRECİ BAŞLATACAK”

Genel Başkan ve beraberindeki heyet, Samsun programı kapsamında Baruthane Ortaokulu’nu da ziyaret etti. Geylan ziyarette yaptığı açıklamada, “Okulumuz; sporun ve sanatın her alanında ortaya koyduğu etkinlik ve başarılarla örnek teşkil eden bir performansa sahip. Öğretmen, öğrenci ve velilerimizin tam bir uyum ve sevgi ikliminde buluştuğu Baruthane Ortaokulu Samsun’un parlayan eğitim yıldızı olarak gurur veriyor. Başarılı bir eğitim liderliği sergileyen okul müdürümüz Sayın Süleyman Çiftli başta olmak üzere bütün öğretmen ve personelimizi tebrik ediyorum” dedi.

Genel Başkan Geylan, aynı gün akşam Samsun Şubelerinin istişare toplantısına katıldı. Toplantıda Samsun Şube Başkanları Levent Kuruoğlu ve Bünyamin Kamçi, Samsun şubeleri yönetim kurulu üyeleri, şube kadın komisyonları, ilçe ve işyeri temsilcileri ile üyelerimiz hazır bulundu.

1 Mayıs’ta tüm kamu çalışanlarını Samsun’a bekliyoruz.

Toplantıda bir konuşma yapan Genel Başkan Talip Geylan, 2019’un milli mücadelenin başlamasının 100. Yılı olması nedeniyle Türkiye Kamu-Sen’in 1 Mayıs programını Samsun’da yapacağını açıkladı. 1 Mayıs 2019’da Samsun’da hem kamu çalışanlarının talep ve beklentilerini haykıracaklarını hem de Türkiye sevdasının nasıl olduğunu göstereceklerini bildiren Geylan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nasıl ki Büyük Atatürk ve yol arkadaşları, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak, Türkiye’yi esaretten kurtararak milli mücadeleyi başlattılarsa; inşallah Türkiye Kamu-Sen de 1 Mayıs 2019’da Samsun’a ayak basacak ve kamu çalışanlarını sendikal esaretten kurtaracak yeni bir süreci başlatacaktır. 1 Mayıs’ta tüm kamu çalışanlarını ve ailelerini Samsun’a bekliyoruz. Türkiye Kamu-Sen’in gücünü hep birlikte gösterelim.”

657 Sayılı DMK’nın tartışılmasına varız; ama kırmızı çizgimiz iş güvencemiz.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kamu çalışanlarına yönelik personel reformu yapılması gerektiğine ilişkin sözlerini değerlendiren Geylan, “Bu açıklamayı temkinle karşıladık” dedi.

Geçmiş yıllarda, ‘İşçi-memur ayrımını ortadan kaldıralım’ şeklindeki tartışmaları hatırlatan Geylan, Türkiye Kamu-Sen’in bu tartışmalar üzerine bir kitapçık bastırdığını ve konuyla ilgili çok sayıda öneri getirdiğini bildirdi.

Her önüne gelenin iş güvencesini tartışmaya açtığını söyleyen Geylan sözlerini şöyle sürdürdü: “657 Sayılı DMK, 1965’den bu yana yüzlerce kez değiştirildi. Biz de kanunun tartışılmasına varız; ama kırmızı çizgimiz iş güvencemizdir. Anayasa’nın 128. Maddesi, ‘Devletin asli ve sürekli işleri devlet memurları eliyle yürütülür’ der. Yani devlet, hizmetini memurlar eliyle vatandaşına ulaştırıyor. Dolayısıyla iş güvencemizden asla taviz vermeyiz. Anlaşılıyor ki, seçimden sonra bu konu yine tartışma konusu olacak. Dün ve bugün olduğu gibi yarın da devlet memurlarının kazanılmış haklarının ellerinden alınmaması için her türlü direncimizi ortaya koyacağız.”

Yetkin, donanımlı, sözüne itibar edilen kişiyi okul müdürü yapmaz iseniz, sadece bir sendika, vakıf, dernek, cemiyet mensubiyeti üzerinden okul müdürü atarsanız, başarılı olma şansımız var mı?

MEB’in 21 Nisan tarihinde yönetici atama sınavı yapacağını hatırlatan Geylan, bu sınava yönelik eğitimcilerin ilgisinin beklenen düzeyde olmadığını kaydetti. Bunun nedeninin geçmişte mülakat çeteleri marifeti ile çalışanların alın terlerinin gasp edilmesi olduğunu bildiren Geylan, şunları kaydetti: “2014 yılında Teşkilat Kanunu’nun değiştirilmesiyle birlikte çok başarılı, ödülleriyle adından söz ettiren, mesleğinde yetkin birçok başarılı idarecinin görevine bir gecede son verildi. Bu yöneticilerin yerine mülakat marifetiyle tek sıfatı yandaşlık olan ehliyetsiz, likayatsiz insanlar getirildi. Mülakatlarda o kadar haksızlık yaşandı ki….”

Sayın Cumhurbaşkanı’nın eğitim ve kültürde istenilen hedeflere ulaşılamadığını söylediğini bildiren Geylan, bunun nedenin okulların ehliyetsiz insanlar tarafından başarısız şekilde yönetilmesi olduğunu söyledi. “Bir okul, müdürü kadar okuldur” diyen Geylan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yetkin, donanımlı, sözüne itibar edilen kişiyi okul müdürü yapmaz iseniz, sadece bir sendika, vakıf, dernek, cemiyet mensubiyeti üzerinden okul müdürü atarsanız, başarılı olma şansımız var mı? ”

Ne kadar çirkinleşirse çirkinleşsinler, teşkilatımızın hakkını, hukukunu korumak için her türlü enstrümanı sonuna kadar kullanırız.

Geçtiğimiz haftalarda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, ‘Yönetici mülakatlarında güvenlik soruşturması temiz olan adaylara, yazılı sınav puanı ne ise mülakat puanı da o verilecek’ şeklindeki talimatını dile getiren Geylan, “Türk Eğitim-Sen olarak talebimiz de bu idi. Sayın Ziya Selçuk’a bu tutumundan dolayı teşekkür ediyoruz. Dileriz, önümüzdeki süreçte, geçmiş dönemlerdeki sıkıntılar yaşanmaz” dedi.

Geylan, son yapılan görevde yükselme mülakatlarında da Bakan Selçuk’un talimatıyla kul hakkı yenilmediğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Son iki öğretmen alımında güvenlik soruşturması temiz olan adaylara mülakat puanı olarak KPSS puanı verildi. 18 Şubat ile 1 Mart tarihleri arasında bütün illerde görevde yükselme sınavını kazanan adayların mülakatları yapıldı. Bu süreçte geçmiş dönemlerde olduğu gibi bir sendikanın elinde torpil listeleri ile il milli eğitim müdürlüklerine ya da komisyon üyelerine baskı yaptığını duydunuz mu? Duymadınız, çünkü Bakan talimat verdi. Önceden malum sendika; yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara, ‘Memur olmak istiyorsan bana üye olacaksın’ diyordu. Memura, ‘Şef olmak istiyorsan bana üye olacaksın’ diyordu. Bu kez olmadı. Kamusal alanı esaret altına alanların manevra alanı her geçen gün daralıyor.

Herkes bilmelidir ki; Türkiye, eski Türkiye değil. Türk Eğitim Sen üyesi bir arkadaşımızın hakkını gasp edenin alnını karışlarız. Ne kadar çirkinleşirse çirkinleşsinler, teşkilatımızın hakkını, hukukunu korumak için her türlü enstrümanı sonuna kadar kullanırız.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol