Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Gelyan: “MEB YERLEŞTİRMELERDE YAŞANACAK KARGAŞAYA TEDBİR ALMALI”

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın lise geçiş sınavı için yapmış olduğu, “Hiçbir öğrencimizi tercih etmediği bir okula kaydetmek gibi bir yolumuz olmayacak.” açıklamasını değerlendirdi. Geylan, “Hiçbir öğrencimizi lise eğitimi dışında bırakamayacağımıza göre bu söylemin meali “Her öğrenci istediği okula yerleşecek” demek değil midir? Peki bu nasıl olacak?” diye sordu.

Geylan değerlendirmesinde şunları kaydetti:

“MEB Sayın İsmet Yılmaz “Hiçbir öğrencimizi tercih etmediği bir okula kaydetmek gibi bir yolumuz olmayacak” demiş. Hiçbir öğrencimizi lise eğitimi dışında bırakamayacağımıza göre bu söylemin meali “Her öğrenci istediği okula yerleşecek” demek değil midir? Peki bu nasıl olacak?

MEB sınava başvuranların sayısının 996 bine ulaştığını açıkladı. Şu halde nasıl yapacağız? Mesela, elimizdeki Anadolu liselerinin kapasitesi belli; şu halde hangi formülle hiçbir öğrenciyi istemediği okula yerleştirmemeyi başaracağız? Bunu sayın Bakanın topluma izah etmesi lazım.

MEB, kayıt döneminde yaşanması yüksek muhtemel karmaşaya tedbir almalıdır. Örneğin şu yapılabilir: İsteğe bağlı yerleştirmelerde, okul türü şartı aranmaksızın eğitim bölgesi ve il dışı tercih hakkı verilmeli ve tercih sayısı da 10’a çıkarılabilmelidir.

Bu ya da benzeri tedbirler alınırsa bir nebze olsun rahatlama sağlanabilir. Aksi halde mevcutta ısrar edilirse karmaşa kaçınılmazdır. Korkarız ki, yerleştirme dönemi geldiğinde öğrencilerimiz, velilerimiz ve okul idarecilerimiz çok ciddi sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalacaklardır.”

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol