TES: ŞEHİT YAKINLARININ ÖĞRENİM DURUMLARINA UYGUN KADROLARA ATANMASINI/GÖREVLENDİRİLMESİNİ İSTEDİK

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu uyarınca şehit yakını olarak halen görev yapanların öğrenim durumlarına uygun kadrolara atanmasını, atanması mümkün değil ise büro memuru olarak görevlendirilmesini istedik.

Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdam Edilecekler Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklik ile halen şehit yakını olarak devlet kadrolarında görev yapanlara, atamalarının yapıldığı tarihte ki öğrenim durumlarına uygun kadrolara atanma hakkı tanınmıştır.

Yönetmelikte yapılan  değişiklikte “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce, Başkanlık tarafından Kanunun ek 1 inci maddesi kapsamında atama teklifleri yapılıp göreve başlayan personelin atama teklifinin yapıldığı tarihte öğrenim durumu itibarıyla ihraz ettiği unvanın, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki cetvellerde yer alması halinde, ilgili personel bu unvana ilişkin kadro veya pozisyona kurumu tarafından sınava tabi olmaksızın atanır.

(2) Birinci fıkra uyarınca yapılacak atama işlemlerinde ilgili kamu kurum veya kuruluşunun 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin veya 22/1/1990 tarihli ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki cetvellerde yer alan mevcut kadro ve pozisyonları dikkate alınır.

(3) İhraz etmiş bulundukları unvanların atandıkları kamu kurum ve kuruluşlarının mevcut kadro ve pozisyonlarında olmaması halinde ilgililer, asli memurluğa atandıktan sonra bir defaya mahsus olmak üzere diğer kanunlarda yer alan herhangi bir kontenjan sınırlamasına tabi olmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarına naklen atanabilir.

(4) Kamu kurum ve kuruluşları, ilgililerin Kanunun geçici 15 inci maddesi kapsamında yaptıkları naklen atama başvurularını, atanmak istedikleri unvan İçin gerekli şartları taşımaları halinde, ivedilikle işleme alarak sonuçlandırır.” hükümlerine yer verilmiştir.

Yönetmelik hükmü uyarınca öğrenim durumlarına göre atanma talebinde bulunacak olan şehit yakınlarının dilekçe ile kurumlarına müracaat ederek öğrenim durumlarına uygun kadrolara atanma talebinde bulunmaları gerekmektedir. Atanma durumu mümkün olmayan şehit yakınları ise büro memuru olarak görevlendirilme talebinde bulunabileceklerdir.

İlgili yazımız için tıklayınız.

Sendikamızca hazırlanan örnek dilekçe için tıklayınız.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol