TES: MEB’DEN YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME MÜLAKAT LİSTELERİNİN YAYINLANMASINI TALEP ETTİK

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 23.02.2018 tarihinde 2018 yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Takvimini yayımlamıştır. 2018 yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Takviminde, yönetici adaylarının sözlü sınavlarının 05 Nisan-03 Mayıs tarihleri arasında yapılmış, sözlü sınav sonuçları ise 26 Haziran’da açıklanmış ve de mülakat sonuçları İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından listeler halinde ilanen duyurulması gerekirken sorgulama ekranından sadece yönetici adaylarının TC numaralarını girerek öğrenmesi mümkün olmuştur.

Bilindiği üzere 2018 yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Takviminde; yönetici adaylarının sözlü sınav sonuçlarının sadece yönetici adaylarının kendisinin görebilmesi hukuki güvenilirlik ilkesi ile bağdaşmamaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığınca eğitim kurumu yönetici adaylarının sözlü sınav sonuçlarının sadece kişilerin erişimine açılması, toplu olarak kamuoyu ile paylaşılmaması bazı şaibelerin oluşacağını akıllara getirmektedir. Bu durumdan dolayı, sözlü sınav sonuçlarının sonradan değiştirilebileceğine ve bir sendika üyeleri lehine ayrımcılık yapıldığına dair kamuoyunda yaygın bir kanaat oluşmaktadır. Sözlü sınavlara katılan adaylarda bu hususta endişeler  oluştuğuna dair sendikamıza şikayetler ulaşmaktadır.

Hukuki güvenilirlik ve idarenin şeffaflığı ilkesi doğrultusunda, eğitim kurumu müdürlerinin sözlü sınav sonuçlarının iller bazında İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından toplu olarak kamuoyu ile paylaşılarak bu husustaki tereddütlerin giderilmesi, valiliklerin bu konuda uyarılması ve sendikamıza bilgi verilmesi hususunda Milli Eğitim Bakanlığından talepte bulunduk.

İlgili yazımız için tıklayınız

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13