Talip Gelyan: Türk Eğitim Sen Olarak Verilen Taahhütlerin Takipçisi Olacağız

TÜRK EĞİTİM SEN TAAHHÜTLERİN TAKİPÇİSİ OLACAKTIR.
MEB Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk’un bugün düzenlediği basın toplantısında kullandığı şu ifadeyi bir taahhüt olarak kabul ediyoruz: “Temel kavramımız adalet olacak. Ben bakan olmaya değil, gören olmaya çalışacağım.”
Eğitim hayatımızda bir Bakanın “görmesi” gereken o kadar çok sorunumuz var ki... 
“Adalet” için görülmesi gereken ilk ve en büyük mesele, uzun yıllardır mülakat terörü üzerinden katledilen yönetici atama sistemidir. Sayın Selçuk’un MEB’de ADALET tesis etme hedefinin ilk adımı işte burasıdır.
Sn Selçuk, eğer ”Temel kavramınız adalet olacaksa” öncelikle MEB’de liyakat ve ehliyeti katleden ötekileştirme ve ayrıştırmayı sonlandıracak, MEB teşkilatlarını sendika/vakıf/cemiyet görünümlü çetelerin tahakkümünden kurtaracaksınız.
MEB’i sorumlu Bakan ve Bakanlık bürokrasisi yönetmelidir. Eğitim hayatımızın geleceğine dışarıdan müdahaleye asla izin verilmemelidir. 
Sayın Selçuk’un aşması gereken problemlerin başında gelen husus, özellikle MEB taşra teşkilatlarındaki bu nevi aymazlıklardır.
Sayın Bakanın bugünkü açıklamasında öğretmeni önceleyen yaklaşımını önemsiyoruz. Özellikle performans konusundaki makul tutumunu alkışlıyoruz. Bu başlangıcın, öğretmenimizin yıllardır yıpratılan itibarını artırıcı tedbir ve düzenlemelerle devam etmesini diliyoruz.
Tabii ki, yılların biriktirdiği sorunlar bir çırpıda çözülemeyecektir. Ancak samimi ve iyi niyetli bir iradenin gösterilmesi, hem eğitim çalışanlarının motivasyonunu artıracak hem de kamuoyunun güvenini sağlayacaktır. Bu yapılırsa Sayın Selçuk’un üç yıllık planına karşı sabırlı bir tepki oluşacaktır.
Üç yıllık plan içerisine;
Tüm öğretmenlerin kadrolu olması,
Eğitim çalışanlarının ek gösterge düzenlemelerinin yapılması,
Zorunlu Hizmet Tazminatı getirilmesi,
Adil bir yönetici atama sistemi ihdas edilmesi,
Ataması yapılmayan öğretmenlerimizin sorunlarının giderilmesi,
YHS çalışanlarının GİH sınıfına alınması,
İlk orta ve lise eğitimimizdeki düzenlemelerin siyasi ve ideolojik değil eğitimin ihtiyaçları doğrultusunda yapılması,
gibi raporumuzda da dile getirdiğimiz konular mutlaka alınmalıdır.
...
Türk Eğitm Sen olarak iddia ve taahhütlerin takipçiyiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13