Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Öğretmenlere Verilen Cezalar İptal Edildi

Anayasa’da yer alan düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti kapsamında tüm yurttaşların şiddet içermediği sürece düşüncelerini sosyal medya üzerinde ifade etme haklarının olduğunu her zaman ifade ettik ve bunun için mücadele ettik.
Bu mücadelemiz sonucunda Nevşehir Şube Sekreterimiz Cengiz YURT ve Nizip Temsilcimiz Hasan İNAL’a verilen cezaları mahkemelerden iptal ettirdik.
Nevşehir İl Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyemiz Cengiz YURT  Nevşehir Lisesi’nde 4/B statüsünde sözleşmeli personel olarak görev yapmakta iken 18.10.2019 tarihinde sosyal medya paylaşımından dolayı sözleşmesi askıya alınmıştı. İdare Mahkemesine açtığımız davada, mahkeme taleplerimizi haklı bularak, üyemizin göreve iadesi ile ilgili gerekli karar verilmiştir. Bugün İtibarıyla Nevşehir Valiliğine Gerekli girişimde bulunarak üyemizin mali ve sosyal haklarının iadesini talep ettik. Mücadelemiz sürüyor. 
Öte taraftan, 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde Gaziantep'te AKP adayları ile kol kola seçim çalışmaları yürüten kamu görevlilerini deşifre eden Nizip temsilcimiz Hasan İNAL önce sürgün edilmiş, sonrasında da sosyal medya hesabında yaptığı eski paylaşımlar gerekçe gösterilerek hakkında disiplin cezası verilmişti. 
Daha öncesinde, “sürgüne” karşı açtığımız davayı kazanmış ve bunu kamuoyuna duyurmuştuk. 
Bununla birlikte disiplin cezasının iptali için açtığımız davada İdare Mahkemesi bu kez de; Cumhurbaşkanı ile Galatasaray ve Fenerbahçe Spor Kulüplerinin eski başkanlarının resimlerinin yer aldığı fotoğraf/resim ile "Fenerbahçelileri kurtaran Allah bizi de kurtarır!" ve "dolar rabiayı geçti osmanlı şamarına doğru gidiyor" şeklindeki paylaşımların ifade özgürlüğü niteliğinde olduğu ve bu paylaşımlar nedeniyle disiplin cezası uygulanamayacağına hükmetmiştir. 
Sendikamız tarafından takip edilen bu davalar neticesinde ortaya çıkan bu kararların, “had bildirme” amaçlı, sürgün ve disiplin cezalarını sopa gibi kullanmaya çalışanlara ders olmasını umuyor, haksızlığa uğrayan tüm eğitim emekçilerin yanında, yandaşlığı görev edinenlerin karşısında durmaya kararlılıkla devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.
Yaşasın Eğitim-İş  
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol