Sınıf Mevcudu 40 Öğrenciyi Geçemeyecek

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

TÜRK EĞİTİM SENDEN YAPILAN AÇIKLAMAYA GÖRE: SINIF/ŞUBE MEVCUTLARI 40 ÖĞRENCİYİ GEÇEMEYECEK
 

Sendikamıza, bazı okullarımızda normal öğretime geçilmesi, bazı okullarımızda sınıf/derslik sayısının yetersizliği nedeniyle sınıf mevcutlarında artışların olduğu, sınıf mevcutlarındaki artışların 60’lı sayılara kadar çıktığı yönünde bilgiler gelmesi üzerine bir sınıf/şubede en fazla kaç öğrenci olacağının belirlenmesi talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı’na müracaat etmiştik.

Milli Eğitim Bakanlığı talebimize binaen gönderdiği cevap yazısında “İlgi (a) Kanunun 50 nci maddesinde “Birleştirilmiş sınıflar da dâhil olmak üzere bir öğretmene düşen öğrenci sayısı 40’dan fazla olamaz” hükmü yer almaktadır.

İl ve ilçelerde ilgi (b) Yönetmeliğin 10 uncu maddesine göre kurulan öğrenci yerleştirme komisyonu aracılığıyla okulların adres kayıt alanı belirlenmektedir. Kayıt alanı belirlenirken öğrencinin yüksek yararı gözetilerek, okulların bulunduğu konum, öğrencilerin okula güvenli ulaşımı, okulların sayısı ve fiziki kapasitesi, kayıt alanında bulunan öğrenci sayıları dikkate alınarak ilgili mevzuatında belirtilen şartları aşmamak kaydıyla planlama yapılmaktadır.” ifadelerine yer vermiştir.

Bakanlığın ilgi tuttuğu 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 50. maddesi uyarınca sınıf/şubelerde ki öğrenci sayısı 40’ı geçemeyecektir.

İlgili yazımız için tıklayınız.

Bakanlığın cevabi yazısı için tıklayınız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol