SENDİKALAR KAYBETTİRİYOR 

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Senelerdir memura kaybettirildi, enflasyon 8 iken 4 gösterildi, 13 iken 7 gösterildi. Enflasyon çok yüksek olmadığından aradaki farkı anlayamadık ücretlerde de bir dönem iyileştirmeler yapıldığından çok da önemsemedik. Kısık ateşte canlı canlı yavaş yavaş haşlanırken farkında olamadık mayışıp gittigimizin. 
Ne zamanki senelik 150 olan enflasyon 70-80 gösterildi, yüksek enflasyon ateşine maruz kalınca aradaki 70-80 lik fark faltaşı gibi gözlerimizi açtı, haşlandığımızın farkına ancak varabildik. Aslında yeni değil uzun zamandır kaybediyorduk da çoğumuz bunun farkında değildi. 
Peki asıl farkında olması gereken bizleri temsil eden memurun öğretmenin vekili olan sendikalar bu süreçte ne yaptı? Gelin hep beraber karnelerine bakalım galip mi gelmişler yoksa mağlup mu olmuşlar. 
MEMUR SENDİKALARI;
 Yaşanan gerçek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında yenilmiş memurun hakkını  savunamamış, enflasyona mağlup olmuştur.
2011 yılında bir öğretmen maaşı ortalama 1100 $ iken o zamandan bu yana aldığınız ücreti dolar altın ekmek makarna ev araba yakıt elektrik gıda vb ne ile kıyaslarsan kıyasla 2021-22 de zararının yol gibi uzadığını göreceksin.
Bu kadar zam yetmemiş gibi devlet kendi alacağı elektriğe, doğalgaza, yakıta %100 'ün  üzerinde zam yaparken ev sahibine ise %25 in üzerinde zam yapamazsın diyor. Resmi tuketici %80 gibi gösteriliyor ama  tuik üretici enflasyonu % 150. Asıl olanda bu %150 olan üretici enflasyonu bu tüketime aynı oranda yansıyacaktır. Güya enflasyon %80 miş. Onu dahi maaşlara zamanında yansıtmıyorlar. Sen enflasyonu düşük göstersen ne olacak. Bununla sadece kendini ve tuzu kuru olanları kandırırsın.
 İşçi, Asgari Ücretli, İşçi Sendikaları karşısında da yenilmiş onlar gibi pazarlık yapıp hakkını almayı başaramamış, onlara da mağlup olmuştur. 
2002 den bu yana işçilerle memurlar arasındaki gelirlere bakarsanız ne demek istediğimi göreceksiniz. İşçiler ve asgari ücretliler sendikaları ile birlikte en azından hakkını söke söke almaya çalışmıştır. Bizlerin de payına göstermelik resmi enflasyon rakamları, hep fedakarlık ve olanla verilenle yetinme kalmıştır. Bununla ilgili görseldeki resimlere bakıp kıyaslamayı kendiniz de yapabilirsiniz.
 Devletle Hükümetle yapmış olduğu antlaşmalarda da yetkili devlet organlarına da yenilmiş mağlup olmuştur.
Uzun süreden bu yana ya kandırılmış, enflasyona ezdirmedik deyip ya enflasyon düşük gösterilmiş, ya 5 verdik diye yanıltılıp 3 verilmiş ya vereceğiz diye senelerce oyalanmıştır. Vermek istediklerinde bir gecede kanun çıkaranlar hemen eyleme geçenler, istemeyince ya çalışıyoruz hele şu olsun bu bitsin görüşüyoruz başladık oluyor da olacak da vb şeylerle tabir yerindeyse bin dereden su getirerek bizlerle dalga geçmiştir.
 Gelelim egitimciler öğretmenler olarak asıl bizim durumumuza. Eğitim Sendikaları da, kamu içerisinde diğer memurlara diğer Memur Sendikalarına yenilmiş mağlup olmuştur. 
2011 den bu yana öğretmen ile din görevlisi, asker, polis, doktor, hemşire vb düz memur arasındaki makası görünce öğretmenin kesilip kırpılan yolunmuş kuşa döndüğünü göreceksin. İtibar desen; el ele devlet basın yayın vb organlarla yerle yeksan olmuş. Yok şikayet hattı yok dayakçı bilmem neci öğretmen haberleri yok itibar sarsan öğretmen reklamları yok yan gelip yatıyorlar yok şöyle yok böyle. Nerde o saygı ve itibar. Biz de öğrenci olduk. O dönem öğretmenlerimize en azından saygımız vardı. Nerden nereye savrulduk..
Bu memur sendikaları bu kadar üye sayısı ve yeterli mali gücü ile işçi sendikalarına göre ne yapıyor!?
Memur kazandı mı? Koca bir hayır..
Ya Öğretmen? Memurlar içinde en çok kaybedeni. Tüik in yoksulluk sınırını 22.000 ₺ olarak belirlediği bir dönemde öğretmeni ortalama 10.000 ₺ ye mahkum edenler utansın. Devlette görevli Uzman doktorların ortalama 30 bin ₺ aldığı bir yerde 10 bin ₺ öğretmen maaşı mı olur! 
Eğitim sendikaları ne yapıyor? Ne zaman öğretmenin hakkını amasız fakatsız lamı cimi olmadan savunacaklar? Birbirlerine laf yetiştirip gücünü heba edeceklerine ne zaman güç birliği yapacaklar? Ne zaman yaşamlarının kaynağı olan üyelerine kulak verecekler? Çok mu zor bir araya gelip ortak hareket etmek!
Tüm öğretmenlere istisnasız şartsız surtsuz en az %50 zam yapılmalıdır. En düşük öğretmen maaşı da en az 15 bin ₺ olmalıdır. 
Yeter artık mağlubiyetlerden ve mağduriyetlerden yorulduk. Biz de işçiler gibi doktorlar polisler gibi sevinmek istiyoruz.
Eğitim-Bir-Sen 
@Türk Eğitim-Sen   
Eğitim-Sen 
@Eğitimiş

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak