SEMİNERİN İKİNCİ HAFTASINDAKİ RESEN GÖREVLENDİRMELER İÇİN BAKANLIĞA BAŞVURDUK

Sayı: 1323-19/5362 Tarih:21/06/2019
Konu: Öğretmenlerin Mesleki Çalışmaları

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü

İlgi a) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün 28.5.2019 tarihli ve 10465240 sayılı yazısı

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin ‘Öğretmenlerin Mesleki Çalışmaları’ başlıklı 38. Maddesinin üçüncü fıkrasının (c) bendinde ‘Öğretmenler ilk haftadan sonraki seminer çalışmalarına istemeleri hâlinde farklı il/ilçelerde de katılabilirler. Farklı il ve ilçelerde seminere katılacak öğretmenler, seminere katılacakları il/ilçeyi okullarına dilekçe ile bildirmek ve mesleki çalışma döneminin sonunda bu çalışmalara katıldığını belgelendirmek zorundadır.’ Hükmü yer almaktadır.
Bu hükümlere rağmen Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün 28.5.2019 tarihli ve 10465240 sayılı yazısıyla 21-28 Haziran 2019 tarihlerinde sınıf öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenlerine yönelik Okul Aile Birliği Geliştirme Programı Kursu verilmesi zorunlu tutulmuştur.
Genel müdürlüğün bahse konu yazısında zorunlu tutulan kursun, sınıf öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenlerinin kadrolarının/görevlerinin bulunduğu eğitim kurumlarında ve bunların bulunduğu ilçe/illerde gerçekleştirilmesinin zorunlu kılınması hâlinde, yönetmeliğe aykırı hareket edileceği gibi, bu öğretmenlerimizin mağduriyetlerine neden olunacağı açıktır.
İlgi a) ‘ya uygun şekilde bu öğretmenlerin söz konusu kursa farklı il/ilçelerde katılabilmesi için gereğinin yapılması ve sendikamıza bilgi verilmesi hususunda gereğini bilgilerinize arz ederiz.

Fotoğraf açıklaması yok.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol