“SAYIN CUMHURBAŞKANI’NIN SENDİKAL BASKILARA DAİR SÖYLEMİ SEVİNDİRİCİ ANCAK YILLARDIR KAMUDA YAŞANANLARI DA GÖRMEK GEREKİR.”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Kanal B’de yayınlanan Güncel programında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın sendikal baskı ve ayrımcılığa ilişkin sözlerini değerlendirdi. Geylan, “Devletin en tepesindeki isim olan Sayın Cumhurbaşkanı’nın sendikal baskı ve ötekileştirme noktasında ortaya koyduğu tutum sevindiricidir. Zaten bu yaklaşım Türkiye Kamu Sen’in yıllardır dile getirdiği bir husustur. Tabi bu noktada Cumhurbaşkanı’ndan istirhamımız; Türkiye’de kaç hastanenin müdürü ya da başhekiminin hangi sendika üyesi olduğunu araştırmasıdır. Ya da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumların yöneticilerinin yüzde kaçının hangi sendika üyesi olduğunu incelemesidir. Yeni göreve başlayan 40 bin öğretmenin yüzde kaçının hangi sendikaya üye olduğunu tespit etmesidir. Tüm bu tespitler yapıldığı zaman Türkiye’de kamuda sendikal yönlendirme ve sendikal baskının ne boyutta olduğunu görürüz. Tabi Sayın Cumhurbaşkanı’nın sendikal ayrımcılık noktasındaki tutumu bizleri rahatlattı. Bundan sonra Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu ifadesinin bütün kamu yöneticilerine bir talimat olduğunu düşünüyorum. Kamu yöneticileri Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu talimatına mütenasip hareket etmek durumundadır” dedi.

Artık bu ülkede hiç kimse kamu çalışanlarının 657 sayılı DMK’dan kaynaklanan iş güvencesini tartışmaya cüret edemez.

İş güvencesinin Türkiye Kamu-Sen’in kırmızı çizgisi olduğunu söyleyen Geylan, Sayın Cumhurbaşkanı’nın “Seni memurluktan atabilir mi? Atamaz. Çünkü 657 denilen bu yasa bir defa sizi güçlü bir şekilde koruma altına almıştır" sözlerini de son yıllardaki en büyük kazanım olarak gördüğünü kaydetti. Geylan, “Çünkü şu an da muhatap olduğumuz Hükümet sıklıkla 657 sayılı kanunun köhne bir kanun olduğunu, değişmesi gerektiği ifade etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu ifadesi ile Türkiye’de kamu çalışanlarının iş güvencesi tartışması bitmiştir. Artık bu ülkede hiç kimse kamu çalışanlarının 657 sayılı DMK’dan kaynaklanan iş güvencesini tartışmaya cüret edemez. Dolayısıyla bu söylemin kamu çalışanları adına bir kazanım olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13