google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Özür Durumu Atama Takvimi Değişmelidir

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl ağustos ayında özür durumu atamaları gerçekleştirilmektedir. Atama takvimi uzun sürmekte ve ayrılış-başlayış işlemleri eylül ayında okulların başlamasına kadar sürmekte ve öğretmenler yeni atama yerine yerleşmekte sıkıntılar yaşamaktadır. Anadolu Eğitim Sendikası olarak, Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yaparak, atama takviminin öne çekilmesini talep ettik.

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

Sayı :1333-19/5372 Tarih:11/07/2019
Konu: Özür Durumu Atama Takvimi Değişmelidir

T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

İlgi: a) 17/04/2015 Tarih ve 29329 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Milli Eğitim
Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

Bilindiği üzere ilgi a) yönetmeliğine göre her yıl olduğu gibi ağustos ayında özür durumu atama başvuruları alınmaktadır. Bu yıl alınan karara göre eylül ayında okulların başlaması öne çekilmiş ve okulların erken açılması planlanmıştır. Ancak 2019 ağustos ayı özür durumu atama takvimi değişmemiş, aynı kalmıştır.
2019 yılı ağustos özür durumu atama takvimine göre atama sonuçlarının 29 Ağustos 2019’da duyurulacağı yayınlanmıştı. İlişik kesme işlemlerinin ise 2 Eylül’den itibaren yapılacağı duyurulmuştu. Bu duruma göre 1. Sınıfların eylül ayının ilk haftasında uyum eğitimine alınacağı, ayrıca öğretmenlerin ev bulma yerleşme konularında zamanın kısıtlı olacağı düşünüldüğünde, atamaların çok geç olacağı, öğretmenlerin ve eğitimin bundan etkileneceği görülmektedir. 
Özür durumu atama takviminin, atama kılavuzu yayımlanırken yeniden gözden geçirilmesi, atama ve yer değiştirme işlemlerinin ağustos ayı içerisinde bitirilmesi yerinde bir uygulama olacaktır.

Gereğini arz ederiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol