OHAL Komisyonu kararıyla dönenlerin mali haklarının iadesi talebimiz kanunlaştı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

31 Temmuz 2018 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 7145 sayılı Kanun’la Olağanüstü Hâl İşlemleri İnceleme Komisyonu kararıyla kamu görevine iade edilenlerin, kamu görevinden çıkarılma tarihlerini takip eden ay başından göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal haklarının ödenmesi kabul edildi.

Eğitim-Bir-Sen olarak, bu sorunun çözümü için bugüne kadar pek çok girişimde bulunmuş; Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı’ndan, komisyon kararıyla kamu görevine iade edilenlerin, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal haklarının ödenmesi gerektiği yönünde görüş yazısı istemiştik. Devlet Personel Başkanlığı ise bu hususta hukuki düzenleme yapılması gerektiği mütalaasında bulunmuştu.

7145 sayılı Kanun’un 22. maddesiyle sorun ortadan kalkmış oldu. Kanun maddesine göre, Olağanüstü Hâl İşlemleri İnceleme Komisyonu kararıyla kamu görevine iade edilmesine karar verilenlerin eski kadro veya pozisyonuna atanması esas olacaktır. Kamu görevinden çıkarılmaya ilişkin kanun hükmünde kararname hükümleri, komisyon kararıyla iade edilen kişiler bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkmış sayılacaktır. Bu kapsamda göreve başlayanlara, kamu görevinden çıkarılma tarihlerini takip eden ay başından göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal hakları ödenecektir.

DPB 'nin cevap yazısı için tıklayınız

DPB 'ye gönderilen dilekçe için tıklayınız

Maliye Bakanlığına gönderilen dilekçe için tıklayınız

Anahtar Kelimeler:
OhalOHAL Komisyonu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak