Öğretmen atamalarında ücretli, sözleşmeli gibi ayrımlara son verilmelidir

Latif Selvi, Şanlıurfa 1 No’lu Şube’nin düzenlediği ‘Teşkilat Buluşması’na katıldı.

Çözüm üreten, alternatif sunan bir sendikayız

İlçe yönetimleri, kadınlar komisyonu ve işyeri temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantıda konuşan Selvi, özgürlük talebi, hak mücadelesi, haklıyı güçlü kılma iradesi, kültürel yatırım yapma şuuru, çözüm üretme ve alternatif sunma açısından Türkiye’nin en büyük örgütlü yapısı olduklarını söyledi.

Beklentileri karşılayacak adımlar bir an evvel atılmalıdır

Sözleşmeli, ücretli, vekil gibi kamudaki kadrosuz istihdam türlerinin son bulması, öğretmenlik meslek kanununun bir an önce çıkarılması, 3600 ek gösterge vaadinin bütün eğitim çalışanlarını kapsayacak biçimde yerine getirilmesi için çaba harcadıklarını kaydeden Selvi, “Ücretli öğretmenlik garabeti, yer değişikliği sürecinde karşılanmayan talepler, öğretmene yönelik giderek artan şiddete karşı etkin ve caydırıcı düzenleme yapılmaması, öğretmen açığı, erkek kamu görevlilerine dayatılan darbe ürünü kılık ve kıyafet yönetmeliği, ek ders esaslarındaki eşitsizlik, ders ücretlerindeki adaletsizlik, okulların bütçe sorunu, üniversite yönetimlerinin özlük haklarında sergilediği keyfîlik, idari personelin görevde yükselme ve üniversitelerarası merkezî yer değiştirme taleplerinin karşılıksız bırakılması gibi konularda beklentileri karşılayacak adımlar bir an evvel atılmalıdır” şeklinde konuştu.

Geleceği güvence altına almanın ilk eşiği olan eğitimle bağdaşmayan uygulamalar kaldırılmalıdır

Kadrolu istihdam dışındaki tüm uygulamaların kaldırılması çağrısında bulunan Selvi, “Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması, geleceği güvence altına almanın ilk eşiği olan eğitimle, eğitim hizmetiyle bağdaşmamaktadır. Bir yandan öğretmenlik, meslek kanunu çıkarılması gereken ihtisas ve kariyer mesleği olarak tanımlanacak, diğer yandan öğretmen, ücretli adıyla ucuz işçiliğe mahkûm, sözleşmeli adı altında haklarından ve kariyer sisteminden mahrum edilecek. Bu, kabul edilemez bir durumdur. Biz mahrumiyetlerin değil, hakların konuşulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Coşkun: Haklarımızın ve çalışma şartlarımızın iyileştirilmesinin mücadelesini veriyoruz

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Coşkun, mali ve sosyal hakların, çalışma şartlarının iyileştirilmesinin mücadelesini vermenin yanı sıra sosyal, sanatsal ve kültürel çalışmalara da önem verdiklerini dile getirdi.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol