ÖĞRENCİ DEVAMSIZLIĞI NEDENİYLE BOŞ GEÇEN DERSLERE EK DERS ÜCRETLERİ ÖDENMELİDİR

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Okulların bitimine az bir süre kala her yıl yaşanan sorun bu yılda ortaya çıkmış olup özellikle ortaöğretim kurumlarında üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler okula gelmeyi bırakmıştır. Öğrencilerin okula gelmemesi nedeniyle de dersler boş geçmekte, ders öğretmenleri ise ders süresi boyunca okulda beklemektedirler.

Ülke genelinde ise boş geçen dersler nedeniyle öğretmenlere bir kısım illerde ek ders ücreti ödenmekte, bir kısım illerde ise ek ders ücreti ödenmediği yönünde sendikamıza bilgiler gelmektedir. İllerde ki bu farklı uygulamalar ise bir kısım öğretmenin mağduriyetine sebebiyet vermektedir.

Mevzuat gereği ek ders ödemesi yapmayan iller derslerin fiilen yapılmadığını gerekçe göstermektedir. Fiilen yapılmayan derslere de ek ders ücreti ödeyemeyeceklerini belirtmektedirler. Ancak, bu illerin değerlendirme yaparken gözden kaçırdıkları husus derslerin fiilen işlenememesinin nedeninin öğrenciler olduğudur. Diğer bir ifadeyle, derslerin fiilen işlenememesinin nedeni öğretmenler değildir. Derslerin fiilen yapılmaması öğretmenlerin kendi iradeleri dışında gerçekleşen bir durumdur. Öğretmenler kendi iradeleri dışında gerçekleşen bir durumdan dolayı sorumlu tutulamaz ve cezalandırılamazlar. Öğrencilerin hatası öğretmenlere yüklenemez, öğrencilerden kaynaklı sebeplerle öğretmenler cezalandırılamaz. Öğrencilerin okula gelmemesi nedeniyle ders saati boyunca görevinin başında bulunan öğretmenlere ek ders ücreti ödenmemesinin hukuk ve hakkaniyet ilkelerine göre kabulü mümkün değildir.

İzmir 3. İdare Mahkemesi’nde görülen bir davada, İzmir 3. İdare Mahkemesi 2014/1105E ve 2014/1959K sayılı kararıyla boş geçen dersler nedeniyle davacı öğretmene ek ders ücretinin ödenmesine karar vermiştir.

Bu nedenle de, Milli Eğitim Bakanlığı yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçmek ve uygulamada birlikteliğin sağlanması için valiliklere gereken talimatı ivedilikle vermelidir.

İlgili yazımız için tıklayınız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol