Öğle Tatilinde Öğretmenlere Nöbet Görevi Verilemez

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 26.12.2018 tarih ve 25010345 sayılı "Nöbet görevi" konulu yazısı ile önceki görüşlerin aksine; "öğle arası nöbetlerinde öğretmenlerin temel insani ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ara verileceği, bu aralar nedeniyle nöbet görevinin fiilen ve tam olarak yerine getirilmemiş sayılamayacağını ve dolayısıyla nöbet için öngörülen ücretin tam olarak ödeneceği" bildirmiştir.

İşte yazıdaki detaylar;

"Eğitim kurumlarında görevli öğretmen ve müdür yardımcılarından nöbet görevi yürütenlerin, bu görevleri sırasında temel insani ihtiyaçlarını karşılamak durumunda oldukları; dolayısıyla bu ihtiyaçların karşılanması amacıyla nöbet görevine verilen araların bu görevin tam olarak yerine getirilmediği sonucunu doğurmayacağı kuşkusuzdur.

Bu çerçevede;

1- Nöbet görevinin, ilgili mevzuatında öngörüldüğü şekilde yerine getirilmesinin sağlanması,

2- Nöbet görevinin, bu görevi yerine getiren öğretmen ve müdür yardımcılarının temel insani ihtiyaçlarının dikkate alınarak düzenlenmesi ve özellikle öğle arası dinlenme ve yemek ihtiyacı göz önünde bulundurularak bu sürelerde nöbet görevinin dönüşümlü olarak yapılmasına imkan tanınması,

3- Nöbet görevine verilen aralar nöbet görevinin fiilen ve tam olarak yerine getirilmemesi anlamına gelmeyeceğinden, nöbet görevi için öngörülen ek ders ücretinin tam olarak ödenmesi gerekmektedir."

Bu bir kazanımdır fakat bu kazanımı hiç kimse kendine mal etmesin, tarih kaydeder ve hakkı sahibine verir. Öğle tatilinin insanı bir hak olduğunu öğle tatilinde nöbet görevi verilemeyeceğini biz iki yıl önce yazdık. Aynen nöbetin angarya olduğunu yazdığımız gibi, karşılığında ücret ödenmesi gerektiğini 2013 yılında yazdığımız gibi. Okul giriş kapılarında nöbet görevi verilemez diye yazdığımız gibi. Bizim yazdıklarınızı kopyalayıp aha hak elde ettik diyemezsiniz. Kazanımlar öz be öz Türk Eğitim Sen'in kazanımlarıdır.

Nasıl mı? 2015 yılı Haziran ayı olsa gerek Ankara'da İç Kale Otelde yaptığımız bir toplantıda Genel Sekreterim Musa Akkaş ağabeyimizin ya bir yol bulun ya bir yol açın talimatı üzerine uzun yılların verdiği mevzuat bilgi birikimimle eğitim çalışanlarının hakkı olan ama kullandırılmayan konuları kaleme almaya çalışmıştım 2015 yılında 20 dosya olarak

"Bilinmeyen En Temel Haklarımız Kitabımız Yayımlandı"

Haberimizde başlıklarını yayınladığımız Bilinmeyen En Temel Haklarımız 2016 yılında son şekli verilmiştir . Bu dosya Manisa şube başkanımız Atalay Bey Mustafa ağabeyim tarafından kitaplaştırılmıştır.


2016 yılında "ÖĞLE TATİLİNDE ÖĞRETMENE NÖBET GÖREVİ VERİLEMEZ" başlığı altında "İlgili mevzuatına göre, öğretmenlere öğle tatilinde nöbet görevi verilmesi yasal ve hukuki değildir." diyerek hak ve kazanımların yolu açılmıştır.

40'a yakın dosyada kamuoyuna duyurulan bu bilinmeyen hakların tamamı "BİLİNMEYEN EN TEMEL HAKLARIMIZ" başlığı altında toplanmıştır.


Eğitim Çalışanları ve Öğretmenler olarak öncelikle haklarımızı bilmemiz gerekmektedir. Haklarını bilmeyenler ise dayatmalara boyun eğmek zorunda kalırlar. Yine haklarını bilmeyenler angarya uygulamaların muhatabı olurlar.

Türk Eğitim Sen Osmaniye Şubesinin vazgeçilmez dosyası aklınızda kalması için sadece başlık ve spotları okumanız yeterli, bir konu yada sorun olduğunda geri dönüp detaylı okursunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol