Nevruz Cemresi Yüreklere Düşsün, Kardeşlik Yeşersin...

Bugün 21 Mart…

Bugün bir uyanışı karşılıyoruz. Soğuğun, karın, boranın esiri olan doğa bugün bir kez daha uyanıyor. Son cemre düşerken insanların yüreğini de saran büyük bir coşkunun günü bugün. Bu coşku yüzyıllardır süregelen birliğin, kardeşliğin coşkusudur.

Çanakkale’de omuz omuza yedi düvele karşı savaşmış, vatan toprağının bağrında yaşayan ve bugünkü kaderine kardeşçe ulaşmış, binlerce yıl öncesinden beridir kötü amaçlı diğer dünya milletlerinin karşısında, dimdik durmuş insanların “BAHAR” bayramı bugün.
Orta Asya toplumlarından günümüze kadar gelen en büyük mirasımızdır nevruz. Farsça’da “Yeni gün” anlamına gelen Nevruz, beş bin yıllık bir tarihe dayanarak tüm Orta Asya toplumlarında benzer şekillerde kutlanmaktadır. Adı Türkçede Nevruz, Kürtçede Newroz, Özbekçede Navruz, Zazacada Roc, Türkmencede Nowruz, Kazakçada Naurız, Kırgızcada Nooruz, Azericede Novruz, Kırım Tatarcasında Navrez olan bu bayram, aslında birliği ve bütünlüğü gözler önüne koymak için yeterlidir. Osmanlılar “Sultan-ı Nevruz” adı altında bizzat padişahın katılımıyla törenler düzenlemişlerdir. Yakın tarihimizde de, Atatürk’ün nevruz şenlikleri düzenlettiği ve bizzat katıldığı bilinmektedir.

Görülüyor ki aynı topraktan beslenen, aynı havayı teneffüs edenlerin ortak bayramıdır Nevruz.

Şiddetin şiddeti, nefretin nefreti doğurduğunu bilmeli artık bu topraklar üzerinde yaşayan ve kader birliği olan insanlar. Baharın gelişinin sevinçle karşılandığı topraklarda, kış mevsiminin soğuk ve bulutlu yüzüne devam etmeyi kimse razı olmamalı. Ayrışmanın insan olma doğasına ters düştüğünü ve sonucunun acı, keder, gözyaşından başka bir şey olmadığını bilmeli bahar bayramını karşılayan bu toplum. Topraklarımız üzerinde kötü emelleri olanlar, baharın gelmesini istemeyeceği gibi, birliği ve kardeşliği de istemeyecektir…

Ortak bir unsur olan nevruzun aynı topraklar üzerinde yaşayan bizleri ayrıştırmadan bir ve birlik olmamızı sağlayacak cemreleri özledik. Bu yeni baharın cemreleri yüreğimize düşürmesi dileği ile Nevruz Bayramınızı kutluyoruz.

Anadolu Eğitim Sendikası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol