google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

“MÜLAKATIN KÖKTEN KALDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ.”

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 28-29.06.2019 tarihlerinde Yalova ve Kocaeli’nde temaslarda bulundu. 24 Haziran’da Diyarbakır’da şehit olan Muhammet Altuğ’un Yalova’daki ailesini ziyaret ederek, dualarıyla acılarına ortak olan Geylan, “Cennet mekan şehidimizin ruhu şad olsun. Ziyarette şehit ailesini yalnız bırakmayan Yalova Valimiz Sayın Muammer Erol’a da teşekkür ediyorum” dedi.

Yalova Esenköy Belediye Başkanı Sayın Mehmet Temel’i de ziyaret eden Geylan, başarı dileklerini iletti.

Yalova Şubesini de ziyaret eden Geylan, burada istişare toplantısı yaptı. Toplantıda Türkiye Kamu-Sen Yalova İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Yalova Şube Başkanı Mustafa Deviren, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların Yalova şube başkanları ve şube yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Genel Başkan Geylan Yalova’nın ardından Kocaeli 1 ve 2 Nolu Şube Başkanlıklarını da ayrı ayrı ziyaret etti. Yalova 1 No’lu Şube Başkanı Yaşar Şanlı ve şube yönetim kurulu üyeleri, Kocaeli 2 No’lu Şube Başkanı Orhan Kütük ve şube yönetim kurulu üyeleri ve ilçe temsilcileri ile bir araya gelen Geylan bir konuşma yaptı.

Genel Başkan Talip Geylan, 1 Ağustos’ta başlayacak olan toplu sözleşme görüşmeleri hakkında bilgi verdi. Türkiye Kamu-Sen’in öncelikli talebinin kamu çalışanlarının insanca yaşayabileceği bir ücrete kavuşturulması ve enflasyon altında ezdirilmemesi olduğunu bildiren Geylan, “2019 yılında kamu çalışanlarının alacağı ücret artışı 4+5 yani yüzde 9 olarak belirlenmişti. Merkez Bankası’nın yıl sonu resmi enflasyon beklentisi ise yüzde 16,43’tür. Yani hedef tutturulmuş olsa dahi 2019 yılında kamu çalışanları yüzde 7,43 zararda olacaklar. Geçtiğimiz yıl yüzde 7,5 maaş zammı aldık. Ama yıl sonu enflasyon oranı ise yüzde 20, 31 olarak gerçekleşti. Yani kamu çalışanları 2018 yılında belki de tarihlerinde ilk kez almış oldukları maaş zammının 2 katından fazla enflasyon farkı almakla karşı karşıya kaldılar. Bu anlamda Türkiye Kamu-Sen’in öncelikli talebi geçmiş döneme dair zararlarımızın telafi edilmesi ve önümüzdeki 2020 ve 2021 yıllarında da kamu çalışanlarını enflasyonun altında ezdirmeyecek, insanca yaşamasına imkân verecek bir ücrete kavuşturulması olacaktır. Yani ortaya konan enflasyonun artı 3 puan üzerinde bir refah payının kamu çalışanlarına verilmesini istiyoruz” dedi.

Mülakat konusunun kamunun kanayan yarası olduğunu da ifade eden Geylan, “Gerek göreve ilk atamalarda gerek görev yükseltmelerde, gerekse yönetici atamalarında mülakat marifeti ile kamu çalışanları adeta yıllardır ötekileştiriliyor. Hak gaspları söz konusu. Bu da yine çalışma hayatında huzuru bozan bir konudur. Mülakatın kökten kaldırılmasını talep ediyoruz. Bir devlet memuru eğer devletimizin, milletimizin bekası ile sorunu olan illegal birtakım oluşumlarla ilişkisi yoksa, vatan haini değilse mezhebine, meşrebi, siyasi görüşüne ve sendikasına bakılmaksızın sadece liyakatına, ehliyetine bakılarak görevde yükselmesinin önünün açılması gerekir” diye konuştu.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol