Milli Eğitim Bakanlığı, mazeret talepleri karşılanamayan öğretmenlere yeniden tercih hakkı tanıdı

Millî Eğitim Bakanlığı, 2018 yılı yaz tatili kadrolu öğretmenlerin aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme duyurusu kapsamında başvuruda bulunduğu hâlde mazeretlerinin bulunduğu yerlere ataması gerçekleştirilemeyen öğretmenler için yeniden tercih hakkı tanıdı.

Bakanlık, kadrolu öğretmenlerin yaz dönemi mazerete bağlı yer değişikliği taleplerini ve bu kapsamdaki atamalarını Ağustos ayı içinde gerçekleştirmiş, ancak iller arasında dört bin, il içinde ise on üç bin civarında öğretmenimizin yer değişikliği talepleri karşılanamamıştı.

Eğitim-Bir-Sen olarak, Bakanlığa başvurarak, mazerete bağlı yer değişikliği talepleri karşılanamayan öğretmenler için kişinin tercihine bağlı olarak mazeretin bulunduğu il veya ilçe emrine atama yapılması konusunda gerekli düzenlemenin yapılması talebinde bulunmuştuk. Ancak Bakanlık yetkilileriyle yaptığımız görüşmede, bu talebimize, oluşturacağı norm kadro fazlası gerekçe gösterilerek olumlu yaklaşılmamıştı. Sorunun çözümü için girişimlerimizi sürdürmüş ve sorunun çözümü için ısrarcı olmuştuk. Bunun neticesinde, özrü olmasına rağmen atanamayan öğretmenler için 5-7 Eylül tarihleri arasında “yeniden başvuru ve tercih hakkı” verildi.

Daha önce sadece iller arası yer değişikliği hakkı tanınmak suretiyle il içinde mazerete bağlı yer değişikliği talebi bulunanların istifade edemediği il/ilçe emri yerine, mazereti karşılanmayan öğretmenlerin tamamı için verilen bu hak, özrü olan birçok öğretmenimizin problemini kısmen de olsa çözecektir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13