Merkez Bankası Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Toplu Sözleşme Sürecini Etkilemesin! Enflasyon Farkı Değil Refah Payı Şart

Anadolu Eğitim Sen Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ Merkez Bankası’nın yarın başlayacak 5. Dönem Toplu Sözleşme süreci öncesinde yılsonu enflasyon tahmini hakkında önemli açıklamalarda bulundu. ÖĞRETİCİ’ nin açıklamaları şu şekildedir:

Bugün T.C. Merkez Bankası enflasyon tahminini açıkladı. T.C. Merkez Bankası 2019 tahmini 13,9, 2020 tahmini yüzde 8.2, 2021 tahmini ise yüzde 5.4 olarak belirlendi. 
Yarın başlayacak ve tüm kamu çalışanları ile emeklilerini yakından ilgilendiren 5. Dönem toplu sözleşmeleri için hükümetin vereceği teklifleri bu rakamlar üzerinden okumak mümkün olacaktır.

Geçmiş toplu sözleşmelere baktığımızda genellikle yapılan merkez bankasının enflasyon tahminin bir-iki puan üzerinde zam verilerek ‘ memurları enflasyona ezdirmedik’ , toplu sözleşmeyi imzalayan yetkili konfederasyon ise ‘tarihi zamlar, kazanımlar aldık’ açıklaması yapmaktadır.

Ama tahminler gerçekleri tutmamakta ve mağdur olan, kayıpta olan her zaman kamu çalışanları olmaktadır.

Son örneğe bakacak olursak T.C. Merkez bankasının 2017 yılında yapılan 4. Toplu sözleşme döneminde tahminleri 2018 yılı için % 7, 2019 yılı için ise % 6 idi.

4. Dönem toplu sözleşmelerde ise kamu çalışanlara 2018 yılı için %4+%3,5, 2019 için ise %4+%5 zam alınmıştı. Ama günümüzden baktığımızda 2018 yılında gerçekleşen enflasyon %20,3 olmuş,

2019 yılında ise ilk altı ay için %4 zam alınmış ancak 6 aylık enflasyon oranı %5,01 olduğu için kamu çalışanları ikinci altı ayda enflasyon farkı da almışlardır.2019 sene sonu beklentisi 13,9 olarak beklendiğinden yine memurların enflasyon altında kalacağını söyleyebiliriz.

Tüm bu nedenlerle yarın başlayacak toplu sözleşmelerde en çok dikkat edilmesi gereken husus oransal zamlar değil; enflasyon üzerine eklenecek olan refah payı, vergi dilimi adaletsizliği, ikramiye gibi hususlardır.

Anadolu Eğitim Sendikası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol