MEHMET ALPER ÖĞRETİCİ: MEB İLE YÖK BİRBİRİNİN TAMAMLAYICISI OLMALIDIR

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yeni ortaöğretim tasarımını ve yapılacak değişiklikleri açıklamıştı. Bizler de değişiklikleri yorumlamış, genel anlamda olumlu bulsak da artılarını ve eksikliklerini maddeler halinde yazarak katkıda bulunmuştuk. Özellikle bu tür konularda paydaşların sürece katılımlarının öneminden bahsetmiş, yapılacak bu değişikliklerle birlikte YÖK ve ÖSYM ile işbirliği içerisinde olunması gerektiğini de belirtmiştik.
YÖK başkanı sayın Yekta SARAÇ’ın yaptığı açıklamalara baktığımızda ‘YKS değişikliği ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’ndan kendilerine bilimsel bir çalışma ve rapor ulaşmadığını; yeni tasarım ile ilgili eğitim bilimcilerinden bir grup oluşturmayı ve bu tasarımı irdelemelerini istiyoruz’ dediğini, Yeni ortaöğretim sistemi ile mezun olacak öğrencilerde nasıl bir değişim bekliyorsunuz?" sorusuna ise "Buna vereceğim cevap, aslında size manşetlik olur da vermek istemiyorum" diye cevap verdiğini görmekteyiz. Bu durum MEB ile YÖK arasında bir uyumsuzluk mu var sorusunu akıllara getirmektedir. Yeni uygulanacak sınav sistemi yıllar sonra değişeceğinden ve şuan taslak halinde olduğundan bu süre zarfında MEB ile YÖK’ün iyi iletişim sağlanması ve YÖK’ün de bu sürece olumlu katkı vermesi gerekmektedir.
Hiç bir sistem, model değişmez ve kalıcı değildir; muhakkak her sistem ve model değişebilir. Burada önemli olan yapılacak değişiklikleri ilgili tüm paydaşlarla tartışmak, katkıda bulunmalarına fırsat vermek ve ülkemiz, eğitimimiz, çocuklarımız için en doğrusunu bulmayı çabalamaktır.
Milli Eğitim Bakanlığımızın bu süreç içerisindeki olumlu eleştirilerimizi dikkate almasını, bundan sonraki tüm süreçlerde de katkı sağlayacağımızı belirtmek isterim.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol