MEHMET ALPER ÖĞRETİCİ: 1 MAYIS BİRLİKTE KAZANIMLARIN BAYRAMI OLMALI

Dünyada ilk kez 1889 da, ülkemizde resmi olarak 1923’te kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, çalışanların haklarının korunması, geliştirilmesi, demokratik bir ortamın oluşması, siyasi ya da ideolojik baskılardan arınmış çalışma hayatının egemen olması için birlik ve beraberlik içinde kutlanması gereken bir gündür.

Çalışanların iktidarlar karşısında haklarının korunması anlamında en temel yapılardan olan sendikal örgütlenmeler, siyasi kaygılardan uzak olarak yine çalışanların mutlu bir gelecek isteklerine hizmet etmelidir. Emek sömürüsüne, güvencesiz çalışma ortamına, siyaseten bağımlılık duygusuna, adaletsizliklere, adam kayırmalara, makam pazarlıklarına, demokratik ortamın her türlü bozulmasına karşı 1 Mayıs birlikte kazanmanın bayramı olmalıdır.

Emek ve Dayanışma Günü, hakkın ve hakikatin konuşulma günüdür. Emek ve Dayanışma Günü, emek sömürüsünün önüne geçilme günüdür. Emek ve Dayanışma Günü, siyasal iktidarlardan değil emekten ve haktan yana tavır koyabilenlerin günüdür. Emek ve Dayanışma Günü, yarınlarımız için, çocuklarımız için, ülkemiz için verilen mücadelenin kutlu günüdür. Emek ve Dayanışma Günü, adına yakışır şekilde çalışanların sesinin duyurulması için siyasi ve ideolojik kaygılardan uzak dayanışma günüdür. Biz de bu amaçla sesimizi olabildiğince gür bir sesle duyurmak için yüreğimizi ortaya koyuyor ve diyoruz ki

İnsanca yaşayabilecek, adil bir ücret politikası istiyoruz,

Memurlara ikramiye hakkı istiyoruz,

Mülakatların olmadığı, göreve başlamada ve görevde yükselmelerde ehliyet ve liyakat istiyoruz,

Sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmasını ve tüm öğretmenlerin kadrolu olmasını istiyoruz,

Siyasi ve sendikal baskının olmadığı bir çalışma hayatı istiyoruz,

Çalışma güvencesinin teminat altına alındığı bir kanun istiyoruz,

Tüm paydaşların görüşlerinin alındığı, çerisinde öğretmenlerimizi şiddetten koruyacak maddelerin de olduğu Öğretmenlik Meslek Kanunu istiyoruz,

Emeklilikte insanca yaşayabilecek bir ücret istiyoruz.

3600 ek göstergesinin biran önce verilmesini istiyoruz.

Öğretim yılına hazırlık ödeneğinin tüm eğitim çalışanlarına verilmesini istiyoruz,

Ve yine diyoruz ki:

Sesimiz duyulana, insanca yaşamak için olan isteklerimiz gerçekleşene kadar var gücümüzle haykırmaya devam edeceğiz. İsteklerimizin takipçisi olacağız.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü hepimize kutlu olsun

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol