MEB’DE SORUŞTURMALAR NEDEN YAPILIR?

Eskişehir Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü, öğretmenler kurulu toplantısında bir yöneticiye, bir öğretmene, bir insana yakışmayacak şekilde öğretmenlerimize hitaben galiz küfür ve hakaretlerde bulunur.
Akabinde yoğun şikayetlere rağmen ancak aylar sonra soruşturma açılır. Neticesinde Bakanlık Maarif Müfettişlerince 15 günlük çalışma sonunda Ocak 2020’de şahsa disiplin yönünden ‘Maaş Kesim Cezası’ idari yönden ise ‘Görev Yeri Değişikliği’ teklifi getirilir. 
Teklif yine aylar sonra 1 Nisan 2020’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilir.
Fakat Nisan 2021’de İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen soruşturma raporunda getirilen tekliflerin gereği ise yine aylarca geciktirilir.
Tabii bu arada küfürbaz şahsın 19/06/2020 tarihinde aynı okulda yeniden görev süresi uzatılır.
Akabinde ilgilinin 14/08/2020 tarihinde verdiği savunması ve başvurusu üzerine Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Maaş Kesim’ yerine bir alt ceza olan ‘Kınama’ cezası kararlaştırılır.
Şahsın bu cezaya yaptığı itiraz da İl Milli Eğitim Disiplin Kurulu’nda 25/09/2020 tarihinde görüşülerek kabul edilir.
Yani nihayetinde küfürbaz yönetici pirüpak aklanmış olur.
Tereyağından kıl çeker gibi…
Ne marifet ama?
Eskişehir’deki mülki amirler ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerine sormak istiyorum: Sözkonusu okulumuzun öğretmenlerinin adalet duygularının ve devletin kurumlarına olan güvenlerinin tahrip ediliyor olmasını göremiyor musunuz?
Eskişehir’deki mülki amirler ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerine yine sormak istiyorum: Sözkonusu şahıs, bir yapının “muteber elemanı” olmasaydı, yine aynı sonuç ortaya çıkardı, diyebiliyor musunuz? 
Eskişehir’deki mülki amirler ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerine son bir soru daha sormak istiyorum: Disiplin yönünden aklanmış olan ilgili şahıs hakkında idari yönden getirilmiş olan “Görev yeri değişikliği” teklifini uygulayacak mısınız? Ya da bunun için de bir formül hazırlandı mı?
Hiç kimsenin, kamu kurumlarını babasının çiftliği gibi kullanmaya hakkı yoktur!
Hiç kimsenin, birilerinin kamu kurumlarını babalarının çiftliği gibi kullanmalarına göz yummaya da hakkı yoktur!
...
Biz, MEB teşkilatlarındaki süreçler dışarıdan yapıların tahakkümünde yürüyor dediğimizde de hiç kimse alınganlık göstermesin

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol