MEB'İN YER DEĞİŞTİRME POLİTİKASI DEĞİŞMELİ

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Geçtiğimiz günlerde öğretmenlerin isteğe bağlı il içi ve il dışı atamaları sonuçlandı. Her ne kadar duyurunun adı İSTEĞE BAĞLI olsa da istedikleri yerlere gidemeyen öğretmenler çoğunluktaydı.

Sistemde ciddi değişiklikler yapılmadığı taktirde her geçen gün daha da zorlaşan yer değiştirmeler tıkanma noktasına gelecektir.

MEB müsteşarı sayın TEKİN bugün il dışı atamalar için iptal hakkı tanınacağını açıkladı. Kılavuzda zaten mazereti oluşanlar için iptal hakkı bulunmaktadır, lakin keyfi iptaller daha çok mağduriyet yaşanmasına neden olmaktadır. İptal edilen yere gitmek isteyip de gidemeyen öğretmenler bulunmaktadır.

Son yıllarda MEB keyfi iptal hakları tanımakta ve 2. il içi ve il dışı atamaları yapmaktadır. Bu atamalar da MEB'in ciddiyetine zarar vermektedir. 

MEB gereksiz iptallerden kaçınmalı, çalışma zorluğu olan bölgelere maddi teşvik vermeli, becayiş sistemi uygulamaya koymalı, diplomaya dayalı alan değişikliği yapmalı ve adil bir yer değiştirme yönetmeliği oluşturmalıdır. Aksi takdirde iptal hakları ve 2. tayinler kalıcı çözümler olmayacak daha çok mağduriyet oluşturacaktır.
Özür grubu atamaları öncesinde il-ilçe emri yapılacağı duyurulmalı, özrü olanlar mağdur edilmemelidir...

Mehmet Alper ÖĞRETİCİ
Genel Başkan
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol