LİYAKAT-SEN´DEN YÖK´E YÜZ YÜZE ÖĞRETİM UYARISI

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Depremzede üniversite öğrencilerimize sınıf geçme, devamsızlık vb. konularda çeşitli kolaylıklar sağlanarak Deprem bölgesinde okuyan üniversite öğrencilerimizin diğer üniversitelere yerleştirilip yükseköğretimde yüz yüze eğitimin devamını sağlayacak çözümler geliştirilmelidir.

YÖK'ün 2022 yılında aldığı pedagojik formasyon kararı Eğitim Fakültelerini bypass etmiştir. Açık öğretim fakülteleri de dahil olmak üzere farklı bölümlerde okuyan öğrenciler formasyon derslerini seçmeli ders olarak alabilecek ve öğretmenliğe başvuru hakkı kazanacak. Bu durumda atanamayan yüzbinlerce öğretmen ya daha fazla bekleyecek ya da hiç atanamayacak. Bu karar öğretmenlerin niteliklerini düşüreceği gibi çocuklarımızın kaliteli eğitim hakkını elinden alacaktır.

Son yirmi yılda planlama eksikliğinden oluşan atanamayan öğretmenler sorunu, ülkemizin yakın gelecekteki öğretmen ihtiyacına göre fakülte ve bölüm kontenjanları kısıtlanarak çözüme kavuşturulmalıdır.

2022 yılında Üniversite sınavlarında barajın kaldırılması yükseköğretim sistemini olumsuz etkileyecektir. Fizikten eksi net yapan öğrencilerin fizik bölümüne yerleşmesi gibi pek çok olumsuz örnekle karşılaşmak mümkün. Yakın gelecekte meslek elemanlarının yeterliliği sorgulanacaktır.

YÖK’ün hatalı uygulamalardan vaz geçmesini temenni ediyoruz.

Liyakat-Sen Genel Merkezi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak