LGS BİTMESİNE RAĞMEN KAOS HALA SÜRÜYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan TEOG’un yerine getirilen ve sendikamız tarafından da yargıya taşınan LGS’nin yarattığı sıkıntılar teker teker ortaya çıkmaktadır.

Sınavla öğrenci alacak okulların büyük bölümünü imam hatip ve meslek liseleri arasından belirleyen Milli Eğitim Bakanlığı, LGS adaylarının adrese dayalı sistemle yerleşeceği yeterli sayıda Anadolu lisesi bulunmadığı gerekçesiyle, İstanbul’daki 60 meslek lisesini Anadolu lisesine dönüştürdü.

Basına yansıyan haberlere göre, okul yönetimleri, iki gün önce kendilerine gönderilen yazıyla okullarının kapatılacağından haberdar oldu. Kapatılan okullarda, “Bilişim Teknolojileri, Elektrik-Elektronik, Muhasebe-Finansman, Çocuk Gelişimi, Güzellik ve Bakım, Sağlık Meslek” gibi bölümlerin yer aldığı öğrenildi. Bu alanlarda görev yapan öğretmenlere gidebilecekleri başka bir okul sunulmaması, yeni bir mağduriyete daha kapı araladı. Üstelik öğretmenlerin il içi, il dışı yer değiştirme dönemi bittikten sonra alınan karar öğretmenleri tamamen mağdur edecektir.

4+4+4 eğitim sisteminin getirilmesiyle yapılan okul dönüşümlerinin sıkıntıları hala yaşanırken, apar topar hiçbir hazırlık yapmadan atılan bu adım, MEB’in beceriksizliğini yine tescillemiştir.

16 yıldır AKP iktidarı eğitim sistemini deneme tahtasına çevirerek, eğitim bilimcilerin eleştirilerini dikkate almamıştır. Bu nedenle sisteme var olan sorunlarının yanı sıra yenilerini eklemiştir.

LGS sınavı ile;

Eğitim özgürlüğü, bireyin geleceğini belirleme hakkı, geleceğe dönük olarak mesleğini seçme hakkı engellenmektedir.

Laik ve akademik eğitim görme özgürlüğü ortadan kaldırılmaktadır.

Eğitimde fırsat eşitliği yok edilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı LGS’yi kaldırmalı, fırsat ve imkan eşitliğine dayalı sınavsız bir geçiş öngören modele geçmelidir.

               MERKEZ YÖNETİM KURULU 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13