KAMU-SEN : MEMUR MAAŞLARI ZAM PAZARLIĞI CANLI YAYINLANSIN...

KÖSEOĞLU: KAMU ÇALIŞANLARI VE EMEKLİLER, ENFLASYON ORANLARININ ÇOK ALTINDA RAKAMLARA MAHKÛM EDİLDİ

Yetkili sendikaların yaptıkları 4 toplu sözleşmede de kamu çalışanlarının haklarını ileriye götürecek hiçbir kazanım elde edemediklerine dikkat çeken KÖSEOĞLU, bugünlerde sendikal baskıdan şikâyet edenlerin zamanında kendi yaptıklarının bedelini ödediklerini söyledi.

2018 ve 2019 yıllarında yaşanan çarşı pazar enflasyonu kamu çalışanlarını ve emeklileri ciddi düzeyde etkilemiş, aldıkları ücret zammı daha cebe girmeden eriyip gitmiştir.

Yetkili olan sendikalar, yetkilerinin haklarını veremiyorlar. Yaşadığımız süreçte rakamlarla bunu açıkça görebiliyoruz. 4 tane toplu sözleşme yaptılar, çalışanların haklarını ileriye götürebilecek hiçbir kazanım elde edemediler. 2018 yılında gerçekleşen enflasyon 20 dolaylarındadır. Ama yetkili sendikaların hangi rakamlara imza attığını çok iyi biliyorsunuz. Gıda enflasyonuna bakarsanız TÜİK rakamlarına göre %30, çarşı pazarın gıda enflasyonu ise %50’nin üzerinde yaşanıyor. Bizim kullandığımız mal ve hizmetler ortadadır. Memurun gelirinin yüzde 70’i gıda ve kiraya gidiyor. TÜİK rakamları memurun enflasyonunu yansıtmıyor.

'ENFLASYON HEDEFİ KADAR ZAMMA KARŞIYIZ'

Biz yıllardır toplu görüşmelerde bu konuyu masaya yatırdık. Enflasyon hedefi kadar oranlara imza atılmasının karşısındayız. 2018 ve 2019 yıllarında yaşanan çarşı pazar enflasyonu kamu çalışanlarını ve emeklileri ciddi düzeyde etkilemiş, aldıkları ücret zammı daha cebe girmeden eriyip gitmiştir. Bu zam oranlarına imza atanların derdi ise, Türkiye Kamu-Sen’i toplu sözleşme masasına oturtmamaktır. Çünkü yaptıkları kirli pazarlığa tanık istemiyorlar. Ama bütün çalışanlarımız bilmelidir ki, Türkiye Kamu-Sen kanunun kendisine tanıdığı hakkı kullanmaktadır. Yetkili ama etkisizlerin bu oyununa asla izin vermeyecektir.

'% 30 ZAM ALDINIZDA ELİNİZİ Mİ TUTTUK'

Şimdi masada Türkiye Kamu-Sen olmasın, diğerleri olmasın dertleri var. Buyurun oturun Türkiye Kamu-Sen’in olduğu ortamda siz yüzde 30 zam aldınız da elinizi mi tuttuk? “Çalışanlar için yapacağınız her eylem için varız” dedik ama siz bunu yapacak cesareti gösteremediniz. Beceriksizliğinizi başka sendikalara yıkma çabasındasınız. Masadaki yaptıkları yanlışlar ortaya çıkmasın çabasındalar. Biz o masada onların inayetiyle değil kanunun ve 400 bin üyemizin yetkisiyle oturuyoruz, bunu engelleme şansları yok. Biz yıllardır, “Toplu sözleşme masasında kim ne diyor canlı yayınlansın” dedik. Memurlar izlesin istiyoruz ama bahane üretip başka sendikalar masada olmasın diyorsun.

DAYANIŞMA AİDATI

Diğer sendikaları etkisizleştirmek için dayanışma aidatını gündeme taşıdıklarını belirten Kahveci, “Dayanışma aidatı meselesini gündeme getiriyorlar. Yerel hizmet kolunda çok yaşanan bir meseledir bu. Hiç bir ülkede yok böyle bir uygulama. Gelin sendikalı olmayı özendirmek adına sendika aidatlarını yükseltelim. Dayanışma aidatı talebinin istemenin amacı diğer sendikaları nasıl etkisizleştiririm derdidir. Bize cevap vermeye çalışmışlar geçtiğimiz günlerde ama o taleplerimizi bile doğru düzgün anlayamamışlar. Dayanışma aidatı gibi bir talebin hayata geçmesi mümkün değildir.

3600 EK GÖSTERGE

3600 ek gösterge konusunda kamu çalışanlarının ciddi bir beklentisi oluştu. Biz bu konuda ciddi bir çalışma yaptık ve kanun teklifi TBMM’de duruyor.

SÖZLEŞMELİLER, 657 VE İŞ GÜVENCESİ

Sözleşmeliler meselesi hep gündemimizde. Bölünmüş bir aileyle çalışan nasıl huzur bulacak? Sözleşmeli çalışma bizim nezdimizde doğru bir istihdam modeli değil. Sözleşmelilere daha önce kadro verildi şimdi de verilebilir. Bir taraftan kadroya alıp bir taraftan sözleşmeli alımı devam ediyor. Bu olmaz. Eleman temininde güçlük çekilen bölgelere göndermek adına sözleşmeli aldıklarını ifade ediyor yetkililer. O zaman bizde “Motive edici tedbirler alınsın” dedik. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu zaman zaman yine gündeme geliyor. İş güvencesini tartışmaya açmadan 657 üzerine konuşabiliriz. Ama iş güvencesi açılırsa biz yokuz. Kıdem tazminatı işçinin hakkı tırpanlanacak bu olmaz. Mutlak mutabakat sağlanmalı.

YARDIMICI HİZMETLER'E BİR KEREYE MAHSUS GİH KADROSU

Yardımcı hizmetliler konusunda çalışmalarımız sürüyor. 115 bin civarında bu rakam. Bir çoğu lisans hatta yüksek lisans yapmış. Bir kereye mahsus GİH kadrosuna alınmalıdırlar. Mübaşirlere bu uygulama yapıldı. Bütçeye bir yükü yok. Motive olacak insanlar. Biz bu konuda imza topladık, Sayın Cumhurbaşkanına mektup gönderdik takip etmeye devam edeceğiz.

1 MAYIS’TA TÜRKİYE KAMU-SEN SAMSUN’DA

Milli mücadelenin 100. yılı nedeniyle 1 Mayıs'ta Samsundayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimizi yad edeceğiz.
Toplumun tüm kesimlerinin sorunlarını dile getireceğiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol