İYEP Kurslarında Öğretmenlere Resen Görevlendirme Yapılamaz

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İLKOKULLARDA İYEP KURSLARINDA RESEN GÖREVLENDİRME YAPILAMAZ
Sendikamıza ilkokullar bünyesinde ilk defa bu öğretim yılında açılacak olan İYEP kurslarında öğretmenlerin, istekleri dışında il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince resen görevlendirildiği yönünde şikâyetler gelmektedir.

İlk defa bu yıl uygulanacak olan ve geçtiğimiz günlerde yönergesi ve uygulama kılavuzu yayımlanan İYEP kurslarında  istekli öğretmen bulunmadığı takdirde resen görevlendirme yapılması bütünüyle mevzuata aykırıdır. İYEP kurslarına ilişkin yönerge ve uygulama kılavuzu incelendiğinde uygulama kılavuzunun “Programın Uygulama Yeri ve Zamanı” başlıklı 14. bölümde “İYEP’in uygulanmasında;

- Öğrencinin kendi sınıf öğretmeni,

- Okulun diğer sınıf öğretmenleri,

- İlçe norm fazlası sınıf öğretmenleri,

- İlçede, programda görev almak isteyen sınıf öğretmenleri,

- Bunların olmaması durumunda ders ücreti karşılığında görevlendirilen sınıf öğretmenleri görevlendirilir.” İfadelerine rastlanmaktadır. Madde içeriğinde hangi öğretmenlerin görevlendirilebileceği sırası bir şekilde açıklanmıştır. Gerek kılavuzun bu maddesinde ve tamamında, gerek yönerge de öğretmenlerin istekleri dışında resen görevlendirilebileceğine dair bir düzenlemeye yer verilmemiştir. Bu nedenle de sınıf öğretmenlerinin İYEP kurslarında resen görevlendirilmeleri mümkün değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın illerde yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçmek adına resen öğretmen görevlendirmelerinin yapılamayacağı konusunda Valiliklere talimat vermesi gerekmektedir.

Şunu da ayrıca belirtmek gerekir ki; İYEP kurslarında öğretmenlerin görev almak istememesinin en önemli nedeni; ortaokul ve liselerde  açılan DYK kurslarına hem başarılı öğrenciler gelirken hem de ek ders ücretleri %100 artırımlı ödenmesi; İYEP kurslarına ise hem başarısız öğrencilerin gelmesi hemde ek ders ücretinin normal ek ders ücreti üzerinden ödenmesidir.

İlgili yazımız için tıklayınız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al