İstihdam Fazlası Öğretmenler Norm Kadroya Dahil Olamaz

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Milli Eğitim Bakanlığı veya Valiliklerce istihdam fazlası oldukları gerekçesiyle norm kadro açığı olmayan okullara norm kadro dışında öğretmen atamaları yapılmaktadır. Yapılan bu atamalar norm kadro dışına çıkılarak yapıldığından bütünüyle mevzuata aykırıdır. Meri mevzuata göre okullara öğretmen ataması yapılabilmesi için atama yapılacak öğretmenin branşında okulda norm kadro açığı olması gerekmektedir. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı ve bir kısım Valilikler bu kuralı ihlal ederek norm açığı olmayan okullara, norm kadro dışında çeşitli gerekçelerle öğretmen atamaları yapmışlardır. Bu şekilde atanan öğretmenlerin ise norm kadroya dahil edilmemesi ve her hâlükârda norm kadro fazlası öğretmen olarak tespit edilmeleri gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla 15 Ekim tarihi itibariyle norm kadro güncelleme çalışmaları başlatılmış olup 19 Kasım itibariyle güncelleme çalışmaları bitirilecektir. Norm kadroların güncelleme çalışmaları ile birlikte okullarda istihdam fazlası adıyla norm kadro olmadığı halde ataması yapılan öğretmenlerin norm kadroya dahil edilip edilmeyeceği konusunda tereddütler oluşmuştur. Bir kısım illerde istihdam fazlası denilerek ataması yapılan bu öğretmenler, norm kadroyla ilişkilendirilmişlerdir. Bu ilişkilendirme sonucunda, daha önce o okulda bulunan ve hizmet puanı düşük olan öğretmenler norm kadro fazlası olmuştur. Bu durum ise hem hakkaniyete hemde mevzuata aykırıdır. Mevzuata aykırı olan bu durumun ortadan kaldırılması için istihdam fazlası denilerek açık norm kadrosu olmayan okullara atanan bu öğretmenlerin norm kadro ile ilişkilendirilmemeleri gerekmektedir. Bu öğretmenler her hâlükârda norm kadro fazlası öğretmen durumunda tutulmalıdır ve norm kadro fazlası öğretmen atama döneminde ihtiyaç olan okullara atanmalıdır.

Türk Eğitim Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na yazdığımız yazıda, istihdam fazlası gerekçesiyle norm kadro açığı olmayan okullara norm kadro dışında atanan bu öğretmenlerin, norm kadroya dâhil edilmemesi ve norm kadro fazlası öğretmen olarak tespit edilmelerini talep ettik.

İlgili yazımız için tıklayınız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al