İlkokul 1.sınıf kayıtları derslik başına 54 kişiyi geçti.

Teslim olmuş bir iradeyle eğitim gemisini sağ salim karaya ulaştırmanız mümkün değildir. İlkokul 1.sınıflarda öğrenci mevcudu kırk öğrenciyi de geçip elli öğrencilik sınıflarla eğitim - öğretime başlıyorsunuz.222 sayılı kanunu yok sayıyorsunuz.Bir yanda 44 norm fazlası sınıf öğretmeni bir yanda 50 kişilik sınıflar bu popülist yaklaşım olmuyorda ne oluyor. Gücü olan telefona sarılıyor. Müdür akıllı ol bu öğrenciyi şu öğretmene kaydet. Tavır budur yaklaşım budur.

222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun 50. maddesinde "Birleştirilmiş sınıflar da dahil olmak üzere bir öğretmene düşen öğrenci sayısı 40 dan fazla olamaz."hükmü yer almaktadır.

Bu hükmün var olmasına rağmen yanlışta ısrar edilmeye devam edilmektedir.

Kalabalık sınıflara çözüm önerileri:

-Okulların hiterlandı yeniden belirlenmelidir
- Kapanan köy okulları yeniden açılmalıdır
- Köy Okulları puanları zorunlu hizmet bölgesi puanlarına eşitlenmelidir.
-222 sayılı kanunun delinmesine fırsat verilmemelidir
- Alternatif okullar projesi ile orman anaokulları, orman ilkokullar hayata geçirilmelidir
- Veli tarafından Öğretmen seçimi engellenmelidir
-Özel sınıf ortadan kaldırılmalıdır
-İlkokul 1.sınıfları bakanlık tarafından modül üzerinde oluşturulmalıdır
- 40 öğrenciden fazla olan 1.sınıf öğrencilerinin olduğu ilkokulların kayıt bölgeleri daraltılmalıdır.
- Adres değişiklikleri sıkı denetim altına alınmalıdır.
-40 kişiden fazla olan sınıfların bağlı bulunduğu okullara gecikmeden Osmaniye valiliği inceleme başlatmalıdır.
Dersliğimiz yok diyorsanız alternatif çözüm üretmek zorundasınız. Servisle gelen öğrenci köy okuluna da gider.Yusufizzetin Pampallar köyü ilkokulunu geri açın bir norm fazlası öğretmen olarak gitmeye hazırım.


İlçe de ve il de norm fazlası öğretmen sorunun ortadan kaldırmak istiyorsanız kayıt alanı bölgelerini yeniden düzenleyerek ortadan kaldırabilirsiniz. Örnek A okulunda 7 tane birinci sınıf açılmış iki tane sınıf mevcudu 54 bir tanesi 50 geriye kalan dört sınıfta kırk öğrenciden fazla mevcuda sahiptir. Bu bir okul da böyle. Bu durum da olan ilçe de başka ilkokullar da mevcuttur.
Burası Kadirli- Sumbas karayolu. Bölgede üst geçit yok. 100. Yıl Ortaokulu kayıt alanı Cemal Paşa Mahallesi olmasına rağmen Şehit Kansu Küçük Ateş mahallesinde eski çıraklık eğitim merkezi binasına taşındı. Şehirler arası karayolu ve trafik yoğunluğu olan bir kara yolu. Üst geçit planlaması daha önce yapılmıştı. Şu ana kadar bu planlaması yapılan üst geçit yapılmadı.

Olabilecek muhtemel kazalara karşı trafik ekiplerinin bölgede önlem alması gerekmektedir.

Allah korusun öğrencilerimizin her hangi bir kaza neticesinde ölüm, yaralanma ve sakat kalma durumları ortaya çıkabilir. Türk Eğitim- Sen Kadirli İlçe başkanlığı olarak şimdiden yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Saygıyla arz olunur.

Tes Kadirli İlçe Başkanlığı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol