HÜRRİYETÇİ EĞİTİM SEN ÜYESİ ÖĞRETMENLER SENDİKA DESTEĞİNİ BAĞIŞLAYARAK %2’Yİ PROTESTO ETTİLER

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!


Hürriyetçi Eğitim Sen üyesi öğretmenler sendikalara getirilen %2 barajını protesto ettiler. Maaş bodrolarına yansıyan  sendika ödentisi  291.44 TL’yi LÖSEV, AHBAP Derneği, SMA hastası çocuklara  ve benzeri yardım kuruluşlarına bağışladılar.

6.Dönem Toplu Sözleşmeye göre sendika üyesi çalışanlara, toplu görüşme ikramiyesi verilmesi karara bağlanmıştı.

Ancak sendikalara getirilen %2 barajı nedeniyle tüm çalışanlar 6. Dönem Toplu Görüşme ikramiyesinden faydalandırılmadı.

Kurulu olduğu hizmet kolunda çalışan kamu görevlilerinin %2'sinden daha az üyesi olan sendika üyesi çalışanlar sendikal tercihlerinden dolayı cezalandırıldı.

Ocak , Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında ödenmesi gereken; üçer aylık toplu sözleşme ikramiyesinin ilki Ocak ayında  ödenmedi.

Eşitlik ilkesi gözetilmedi, sendika üyesi çalışanlar, sendikal haklarından faydalandırılmadı.

Çünkü Meclisten çıkan son karara göre; Kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleriyle birlikte 750 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda toplu sözleşme desteği yapılmasına, kurulu olduğu hizmet kolunda çalışan kamu görevlilerinin yüzde 2'sinden daha fazlasını üye kaydetmiş kamu görevlileri sendikalarına üye olan, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ise Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında aylık veya ücretleriyle birlikte toplu sözleşme ile belirlenecek tutarda toplu sözleşme ikramiyesi ödenmesine karar verildi.

Ve bu karara göre üye sayısı %2 barajının altında kalan sendika üyesi çalışanın 2023 Ocak maaş bodrosuna 291.44 tl yansırken, üye sayısı %2 barajını aşan sendika üyesi çalışanın bodrosuna  823.40 TL yansıdı.

Kurulu olduğu hizmet kolunda çalışan kamu görevlilerinin yüzde 2'sinden daha az üyesi olan sendikalar bu konuda yasal süreci başlattılar.

Çünkü sendikalara getirilen  %2 barajı ile uygulanan Toplu Sözleşme İkramiyesi kesintisi;çalışanlar üzerinde caydırıcı bir etki yaratmakta, sendikal bir tekelleşmeye, çok seslilikten tek sesliliğe gidişi başlatmaktadır.  

Hürriyetçi Eğitim Sen üyesi öğretmenler de bu uygulamayı adaletsiz buldukları için protesto ederek, tepkilerini gösterdiler.

Hürriyetçi Eğitim Sen üyesi öğretmenler bodrolarına yansıyan 291.44 tl  olan toplu sözleşme desteğini  bağışladıklarını gösteren banka  dekontlarını Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya hesaplarında da paylaşıp, sendika aidatlarını da kendilerinin karşılayacağını  duyurarak, tepkilerini koydular.

İşte o sosyal medya paylaşımlarından bazıları…

“Hesabıma yatan 291.44 TL @losev1998'e bağışlanmıştır. #HürriyetçiEğitimSen

“sendika aidatlarını yardım olarak veriyoruz cünkü hür olmak bağımsız olmak kanımızda var”

“Bir insanın yaşayıp yaşamadığını anlamak istersen, nabzına değil onuruna bak, duruyorsa yaşıyordur. Yaşarken yaşatmaya da talibiz! Yatırılan toplu sözleşme ikramiyesi Mehmet Eren Atak bebeğe helali hoş olsun !”

“Hürriyetçi Eğitim Sen adına 3 ayda bir verilen Toplu Sözleşme ikramiyesini Ocak ayında bir üniversite öğrencisine bağışladığımı belirtmek isterim.

Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olan, jet hızıyla uygulamaya konan bu %2 barajını protesto ediyorum. Tüm sendika üyeleri eşit prim alana kadar bağışlarım devam edecektir.

%2 Barajını Yıkacağız.

Ant Olsun Hürriyet’e…”

“Iğdır Hürriyetci Eğitim Sen Toplu sözleşmede hüküm altına alınan ve her sendika üyesinin hakkı olan "Toplu Sözleşme İkramiyesi" yerine, bize özel kanun çıkartarak Hürriyetçi Eğitim Sen'i durdurmak için TOPLU SÖZLEŞME DESTEĞİ adında birşey uydurdular. Hakkımız olanı elimizden aldığınız için üyelerimiz adına sembolik bir eylem olarak, verilen 291.44 TL Ocak ayında LÖSEV'E bağışladığımı belirtmek isterim.

Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olan, jet hızıyla uygulamaya konan bu %2 barajını protesto ediyorum. Tüm sendika üyeleri eşit prim alana kadar bağışlarım devam edecektir.

%2 Barajını Yıkacağız.

Ant Olsun Hürriyete...”

“Hürriyetçi Eğitim Sen Samsun 1Nolu Şube Başkanı olarak 3 ayda bir verilen Toplu Sözleşme ikramiyesini Ocak ayında LÖSEV'E bağışladığımı belirtmek isterim.

Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olan, jet hızıyla uygulama konan bu %2 barajını protesto ediyorum. Tüm sendika üyeleri eşit prim alana kadar bağışlarım devam edecektir.

%2 Barajını Yıkacağız.

Ant Olsun Hürriyet’e…”

“KOCAELİ Hürriyetci Eğitim Sen Toplu sözleşmede hüküm altına alınan ve her sendika üyesinin hakkı olan "Toplu Sözleşme İkramiyesi" yerine, bize özel kanun çıkartarak Hürriyetçi Eğitim Sen'i durdurmak için TOPLU SÖZLEŞME DESTEĞİ adında birşey uydurdular. Hakkımız olanı elimizden aldığınız için üyelerimiz adına sembolik bir eylem olarak, verilen 291.44 TL Ocak ayında VEFALI TURANCILAR EĞİTİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ NE YANİ TÜRK BALALARINA bağışladığımı belirtmek isterim.

Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olan, jet hızıyla uygulamaya konan bu %2 barajını protesto ediyorum. Tüm sendika üyeleri eşit prim alana kadar bağışlarım devam edecektir.

%2 Barajını Yıkacağız.

Ant Olsun Hürriyete...”

“Hürriyetçi Eğitim Sen Kahramanmaraş 1No'lu Şubesi olarak 3 ayda bir verilen Toplu Sözleşme İkramiyesini Ocak ayında Kahramanmaraş şehrimizin evladı SMA hastası Yusuf Baran'a bağışladığımı belirtmek isterim. Yusuf Baran'a Nefes Ol!

Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olan, jet hızıyla uygulamaya konan bu %2 barajını protesto ediyorum. Tüm sendika üyeleri eşit prim alana kadar bağışlarımız devam edecektir.

%2 Barajını Yıkacağız.

Ant Olsun Hürriyet’e…”

“Sarı sendikalar ve iktidarın kolkola hazırladığı anayasal hakları çiğneyen yasa ile %2den az üyesi olan sendika üyelerini, Toplu Sözleşme kuralları gereği hakkı olan toplu sözleşme ikramiyesinden mahrum ederek, hukuk tanımaz kafalarından toplu sözleşme desteği adı altında uydurdukları miktarı kendilerine göndermek isterdim ancak helal paranın bazı bünyeleri bozmaması için, tamamen kişisel kararımla Ahbap Derneği Öğrenim Bursları hesabına gönderdim.”

“Toplu sözleşmede hüküm altına alınan ve her sendika üyesinin hakkı olan "Toplu Sözleşme İkramiyesi" yerine, bize özel kanun çıkartarak Hürriyetçi Eğitim Sen'i durdurmak için TOPLU SÖZLEŞME DESTEĞİ adında birşey uydurdular. Hakkımız olanı elimizden aldığınız için, üyelerimiz adına sembolik bir eylem olarak, verilen 291.44₺’yi Ocak ayında SMA hastası bir çocuğa bağışladığımı belirtmek isterim.

Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olan, jet hızıyla uygulamaya konan bu %2 barajını protesto ediyoruz. Tüm sendika üyeleri eşit prim alana kadar, üç ayda bir yatan bu parayı bağış olarak yatırmaya devam edeceğiz.

Ant Olsun Hürriyete...”

Ve dahası…

Kadriye DEMİREL

Eğitimci Yazar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak