Güçlü Türkiye İçin Güçlü Mesleki ve Teknik Eğitim

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Son dönemde emperyalist güçlerin Ülkemiz üzerindeki baskıları ve elde etmeye çalıştıkları imtiyaz çabaları artarak devam etmektedir. Bu emperyalist güçlere karşı koymanın yegane gerçekliği onlardan daha güçlü ya da onlar ayarında güçlü bir ülke olmamızdır. Bu gücü elde etmek içinde onların üretip bizlere sattıkları silah, teçhizat, makine, ürün ve hizmetleri millet olarak bizlerin üretmesi ve onlara bağımlı olmadan yaşamamız lazım.
2018 TUİK verilerine göre ülkemiz genelindeki genç sayısı 15- 24 yaş arası 12 milyon 971 bin 396 kişi olarak hesaplanırken, bunun yüzde 51,2'si genç erkek, yüzde 48,8'i ise genç kadın nüfus olarak kayıtlara geçti. Bu gençlerimizi çoğunluğunu doğru yönde Mesleki ve Teknik Eğitim alanlarında eğitip üretimin içine katabilirsek bu sorunların bir çoğunu aşabiliriz. ''Zanaat altın bileziktir'' sözüne bağlı olarak genç kızlarımızın parmaklarına küçük yaşta nikah yüzüğü yerine altın bilezik takıp onları üretimden uzaklaştırmak yerine üretime katkı sağlarsak, üretimden aldıkları güçle sağlam aileler kurarlar ve sağlam nesiller yetiştirirler. 
Ülkemizde Ticaret ve Esnaf Odaları sürekli kalifiye eleman yetişememekten şikayetçiler ama nedense bir türlü ellerini taşın altına koymamaktadırlar. Bu anlamda devlet bu konuda bir çok teşvik uygulasa da bu teşvikler maalesef yeterli sonuçlar vermemektedir. Hala bu odalar Mesleki ve Teknik Eğitim veren kurumlardan uzak durmaktadır. TOBB' a devredilerek proje okulu haline getirilen Mesleki ve Teknik Liselerde hala ciddi belirsizlikler devam etmektedir. Unutulmamalıdır ki çalışanların Mesleki eğitimleri pahalı bir süreçtir ama eğitimsiz çalışanlar daha pahalıya mal olabilirler. Hazır dışarıdan ucuz ürün almak yerine ilk etapta pahalı gibi görünse de kendi üretimlerimize hız vermemiz gerekmektedir. Bunun içinde Mesleki ve Teknik Okullara gereken önem bir an önce verilmelidir. 
Ama maalesef görmekteyiz ki İl ve ilçelerdeki Milli Eğitim Müdürlükleri bile kendi bünyelerindeki bu okullara gerekli ilgi ve desteği göstermemektedirler. Bu konuda ciddi tanıtım ve yönlendirme eksiklikleri devam etmektedir. Ülke ve vatan sevgisi içinde bulunan bireyler Cumhuriyetin ilanından sonra ülkede başlayan kalkınma ve üretim hamlesine benzer yeni bir hamle başlatmak zorundalar. Çalışan, üreten toplumlar daima yükselirler ve güçlenirler. Güçlü Türkiye İçin Güçlü Mesleki ve Teknik Eğitim!


Ali ÖZGÜL
AES Mesleki ve Teknik Eğitim Komisyon Başkanı

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol