GENEL BAŞKAN GEYLAN: “REKTÖR ATAMALARINDA KEYFİYETE SON VERİLMELİ”

Türk Eğitim Sen Genel Başkan Talip Geylan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde, ‘Rektör atamalarında akademik olarak çok daha sıkı bir süreç işleteceğiz. Rektör atama kriterlerini daha yükseğe çıkaracağız.’ açıklamalarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Sendika olarak yıllardır rektör seçimi/atamasının üniversite çalışanlarının demokratik katılımıyla yapılması gerektiğini ifade eden Geylan, bunun hem liyakati önceleyeceğini hem de çalışanların huzuruna ve kurumuna bağlılıklarına katkı sağlayacağını bildirdi.

Genel Başkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan

 ‘Rektör atamalarında akademik olarak çok daha sıkı bir süreç işleteceğiz. Rektör atama kriterlerini daha yükseğe çıkaracağız’ demiş. Bu açıklama, mevcut rektör atama usulünün uygun/yeterli olmadığının ifadesi olarak kabul edilebilir.

Ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vurgularına katılıyorum. Rektörlerimiz, akademik yeterliliklerinin yanı sıra yöneticilik kabiliyetleri de üst düzey olmalıdır. Bu arada, söz konusu açıklamanın yapıldığı gün üç rektör atamasının yapılmış olması da ayrı bir ironi olarak durmuyor değil.

Sendika olarak yıllardır rektör seçimi/atamasının üniversite çalışanlarının demokratik katılımıyla yapılmasını, bunun hem liyakati önceleyeceğini hem de çalışanların huzuruna ve kuruma bağlılıklarına katkı sağlayacağını iddia etmekteyiz.

Fakat maalesef son gelinen durumda, uzun yıllardır üniversite çalışanlarının mustarip olduğu rektör seçim usulünün arazlarını gidermek bir yana, şimdi neredeyse hiçbir kriterin olmadığı bir keyfiyetle karşı karşıyayız.

Şimdiki bu yeni usulle işbaşına gelen üniversite yönetimlerinin, referans aldıkları yapıların (siyasi-sosyal lobilerin) tahakkümü ve yönlendirmesi altında kaldıkları herkesin malumudur. Bu durum, her geçen gün üniversite çalışanlarının huzurunu bozmaya devam etmektedir.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın rektör seçimleriyle ilgili söylemini önemsiyor ve üniversite çalışanlarının sürece dahil edildiği, çalışma barışını sağlayan ve dışarıdan yapıların müdahalesine izin vermeyen bir yöntemin ihdas edilmesi talebimizi ısrarla yineliyorum.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol