Eşleri Farklı Meslekte Olan Öğretmenler Tepkili: "Çocuklarımızda mı Sözleşmeli Doğacak" ?

Eşleri Farklı Meslekte Olan Öğretmenler Tepkili: "Çocuklarımızda mı Sözleşmeli Doğacak" ? Eşi farklı meslekte çalışan öğretmenlerin isyanı durmuyor. Milli Eğitim Bakanlığı her ikisi de sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenlere eş durumu atama hakkı vermesi, eşi farklı meslekte çalışan öğretmenlerin tepkisine yol açtı. Sendika başkanlarıda dahil olmak üzere bu konuda bir çok öğretmenin tepkisini çekiyor ve isyan ediyorlar. 
Eğitim İş Sendikası Başkanı Orhan Yıldırım, “sözleşmeli öğretmenlik’’ uygulamasının en baştan yanlış olduğuna dikkat çekerek, “Kadrolu öğretmenle aynı işi yapıp birtakım konularda farklılık oluşması mesleki verimi olumsuz yönde etkiliyor’’ dedi. Sözleşmeli ve ücretli öğretmenliğin uygulanmaması, mülakatın da kaldırılması  gereğini vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi: “Bakanlığın uygulamalarına bakıldığında sözleşmeli öğretmenlikten uzaklaşmak gibi bir durum görmüyoruz. Doğu ve Güneydoğu’daki  öğretmen açığını kapatmak için haklı bir gerekçe gibi görünse de zorlama değil, istekle gönülllükle olması gerekir. Tecrübeli öğretmenin o bölgelere isteğiyle gitmesi teşviklerle özendirilsin.

Aile kavramına eşit olarak bakıyoruz. Eşlerden birinin aynı meslekte çalışmıyor olması farklı ve olumsuz uygulama yapılmasına yol açmaması  gerekiyor. Yasanın ayrımcı olmayan maddesini ayrımcı hale getirmek yasaya aykırı. Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrı yapıyoruz. Hiçbir öğretmen, eşi farklı meslekte çalıştığı için ailenin bir araya gelmesi engellenmesin. Asıl amaç eğitimi geliştirmek, daha iyiye götürmek ise bu uygulama bundan uzaklaştırır.

‘Mobbing altındalar’

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan da, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının ciddi bir sorun olmaya başladığını belirterek, “öğretmene değer ve güven veren bir sistem vaat ediliyor ama ücretli ve sözleşmeli öğretmenlerin iş güvenceleri yok, ciddi bir mobbing altındalar, sözleşme yenilenmemesi ve iptali tedirginliği yaşıyorlar’’ dedi.

 Tüm öğretmenlere iş güvencesi getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Aydoğan, şöyle devam etti:  “Soruna kalıcı çözüm üretilemediği sürece daha da çok sıkıntı yaşanacak. Anayasaya aykırı bir düzen nasıl yapılabilir? Hem eğitim emekçilerine hem öğrencilere değer veren bir eğitim sistemi inşa edilecekse öğretmenlerin iş güvencesine sahip olması lazım. Fiili iş güvencesi yok. Aynı sınıflarda, aynı binalarda, aynı işi yapanlar, öğrencilerin yaşamına dokunanlar, ‘ kadrolu’, ‘ücretli’, ‘sözleşmeli’ diye ayrılamaz. Aynı öğretmen odasında kadrolu, ücretli sözleşmeli diye eşitsizlik yaratılmış durumda

İşte Eşi Farklı Meslekte olan bazı öğretmenlerin sosyal medyada gösterdikleri tepkiler

-Doğacak çocuklar da mı sözleşmeli olmak zorunda? 
-İki sözleşmeli öğretmen aile de diğerleri aile değil mi? 
-Bunu anlamak çok zor. Aileler de ayrıştı artık.
-Bu insanlık mı? Devlet mi bu? Özel sektörde çalışanın eşi öğretmen değil mi? 
-Sözleşmeli öğretmenlerin arasındaki bu ayrımcılığa son verilsin.
-Sözleşmeli öğretmenleri bile kendi içinde ayırdınız. Helal olsun!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13