Elazığ’da Öğretmenlerin Ek Ders Sorununu Çözdük


Anadolu Eğitim Sendikası Elazığ İl Temsilciliği olarak öğretmenlerin ek ders ücretleri ile ilgili yaşanan bazı sıkıntıları İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile sadece görüşerek çözdük.
Eğitim-öğretim yılının sonlarına geldiğimiz bu zamanlarda, öğretmenden kaynaklanmayan öğrenci devamsızlığından dolayı, bazı okul idareleri öğretmenlerin görevlerini fiilen yerine getirmedikleri gibi şahsi kanatleriyle nöbet ücretlerini ödemeyeceklerini ifade etmekte ve öğretmenlerin nöbet defterini imzalamalarını engellemektedir.
Öğretmenlerden kaynaklanmayan durumlarda ek ders ücreti, nöbet ücreti vb. toplu sözleşmenin ilgili maddesi (Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti Madde 21) çerçevesinde ödenir. Okul idaresi öğretmen okulda bulunduğu sürece ek dersini kesemez. Öğretmenin oklulda bulunması görevini fiilen yerine getirdiğini göstermektedir. Okulda öğrencinin olup olmaması öğretmenin ek dersinin kesilmesi için bir gerekçe değildir. Öğretmen okulda ve görevinin başındaysa ek ders ücreti kesilemez. Bununla ilgili emsal olabilecek mahkeme kararları da mevcuttur.
Anadolu Eğitim Sendikası Elazığ İl Temsilciliği olarak öğretmenlerin ek ders ücretleri ile ilgili yaşanan sıkıntıları İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile sadece görüşerek çözdük. Elazığ İl Milli Eğitim Müdürümüze ve bu konudaki çözüm odaklı duruşundan dolayı Şube Müdürü Sayın Fatih KÖMÜRLÜ Bey’e de teşekkür ederiz.
 
 
 İbrahim Halil ARSLAN
Anadolu Eğitim Sendikası
 Elazığ İl Başkanı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol