Eğitim Sendikalarından 14 Öğretmenin Keyfi Olarak Gözaltına Alınmasına Ortak Tepki.

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Eğitim Sendikalarından 14 Öğretmenin Keyfi Olarak Gözaltına Alınmasına Ortak Tepki.  4 Eğitim sendikası dün gece Diyarbakır'da yaşanan skandal olaya büyük tepki gösterdi. 

Savcının keyfi olarak 14 öğretmeni gözaltına aldırmasına tepkiler dinmiyor. İşte 4 büyük sendikanın bu skandal olaya ilişkin açıklamaları

Diyarbakır Çermik'te savcının 14 öğretmeni gözaltına aldırmasına eğitim sendikalarından sert tepki geldi
Eğitim İş

Eğitim emekçilerine yönelik her türlü yasa dışı müdahalenin karşısındayız

Bugün, yargıyı kuşatan siyasi iktidar tarafından hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü kavramları alabildiğine zedelenmektedir. AKP iktidarının toplumu kutuplaştırıcı, öfke empoze eden politikaları ve eğitimcileri itibarsızlaştırma hamleleri, maalesef her geçen gün meyvesini vermektedir.

Bunun bir örneği Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde yaşanmıştır. Görev ve yetkisini kötüye kullanan bir savcı, halı saha maçı yapmakta olan öğretmenleri, kendi maç saati gelmeden sahadan keyfi olarak çıkarttırmış, öğretmenler duruma itiraz edince de 14 öğretmeni gözaltına aldırmıştır.

Kanunlar tarafından belirlenen yetkisinin dışına çıkarak, kendisine çıkar sağlamak için makamını keyfi bir şekilde kullanan savcı açıkça suç işlemiştir. Adı savcı da olsa hukuka ve yasalara saygılı olmalıdır. Gücünü yasalardan alması gerekenlerin hukuku ayaklar altına alarak göz göre göre suç işlemesi kabul edilemez.

Bugün OHAL ile oluşturulan baskı ortamını fırsat bilerek hareket edenler, yaptıklarının bedelini hukuk karşısında mutlaka ödeyecektir. 

Yaşamın her alanında kendisine mutlak itaat isteyen ve bunun için her fırsatı kullananların, eğitim emekçilerine yönelik her türlü yasa dışı müdahalesinin karşısında duracağımız bilinmelidir. Eğitim-İş olarak Çermik’teki öğretmenlerimizin yanında olduğumuzu ve her türlü hukuki desteği vereceğimizi belirtiriz.

Eğitim sen

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin AYDOĞAN twitter hesabından;

Çermik’ te savcının meslektaşlarımızı gözaltına aldırması ülkemizde yaşanan hukuksuzluğun kanıtıdır. Binlerce üyesinin, eğitim ve bilim emekçisinin yaşadığı hukuksuzluklara sessiz kalanların ve MEB yetkililerinin açıklamalarının ‘sahiciliğini’ ise tarih yazmaya devam etmektedir.

Anadolu Eğitim Sendikası

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ Diyarbakır- Çermik’te öğretmenlerin halı saha maçı yaptığı sırasında yaşanan olaya tepki göstererek yetki ve makamlar kişisel hırslar için kullanılamaz dedi.

Diyarbakır Çermik'te öğretmenlerin halı saha maçı, savcının maçından bir saat öncedir. Savcı bey saatleri karıştırıp saat bir saat erken gelince, halı saha görevlileri öğretmenleri keyfi olarak çıkarmak ister.

Öğretmenler duruma itiraz edince savcı bey emniyeti haberdar edip 14 öğretmeni gözaltına aldırır. Yetki ve makamlar kişisel hırslar için kullanılamaz. Öğretmenlerimize yapılan bu muameleyi kınıyorum…

Bu durum karşısında öğretmenlerin yanında olan, öğretmenlere sahip çıkan bakanlık yetkililerine de ayrıca teşekkür ediyorum.

Türk Eğitim Sen

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip GEYLAN twitter hesabından;

Diyarbakır Çermik. Halı saha maçı için savcı bey,tahsis edilenden bir saat önce gelir. Maç yapmakta öğretmenlere “siz çıkın ben oynayacağım” der. Öğretmenler çıkmayınca, polise talimat verir 14 öğretmeni gözaltına aldırır. Maç bitinceye kadar.. YUH demekten başka ne söylenir ki?!

Eğitim Bir Sen

Memur-Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da, öğretmenlerin gözaltına alınmasına büyük tepki verdi.

Yalçın, Adalet Bakanlığı ve Hakimler Savcılar Kurulu'nu göreve davet etti.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol