Eğitim Sen: ÖYP Düzenlemesi, Yapılan Yanlışların Kabulü Oldu! Olan ÖYP’lilere Oldu!

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

674 sayılı KHK ile kadroları bir gecede 50/d’ye dönüştürülüp özlük hakları gasp edilen ve sonrasında da YÖK’ün ciddiyetsiz düzenlemeleri nedeniyle üniversitelerin farklı biçimlerde hukuksuz uygulamalarına maruz kalan ÖYP’lileri bir nebze olsun rahatlatacak bir düzenleme yapıldı.

TBMM’de kabul edilen yasayla ÖYP’lilerin kadrolarının bulunduğu üniversitede 33/a kadrolarına atanmaları sağlandı. Daha önce yönetmelik değişikliği ya da genelge ile yapılabilecek bir düzenleme için yasa çıkarılmasının nedeni ise 1 Ocak 2018 tarihinden sonra ÖYP’lilerin atamalarının 50/d ile yapılacağının hükme bağlanması oldu. Yani, uyarılarımızı ve yazdığımız yazıları ciddiye almayan hükümet ve YÖK, yaptığı hatanın farkına varmış oldu.

Çünkü 1 Ocak 2018 öncesinde, 33/a kadrolarına atanacak ÖYP’liler için kimi üniversiteler kriter şartı getirirken, kimi üniversiteler de makbul görmedikleri ÖYP’lilere sözlü olarak “güvenlik soruşturmasını geçemediniz” yanıtı vererek atamaları hukuksuz biçimde engelledi. Yapılan son düzenleme, YÖK’ün çok öncesinden yapması gerekeni, yani görevini yapmaması nedeniyle geç kalmış adalet olarak nitelendirilmelidir.

Eğitim Sen olarak, düzenlemenin ardından YÖK’ün hızla kimi sorulara yanıt vermesini beklediğimizi belirtmek isteriz. Şöyle ki;

33/a kadrosuna atama isteyen ÖYP’lilerin, geçmiş dönemde imzaladıkları senetlerin ve zorunlu hizmetlerinin akıbeti ne olacaktır?
Birçok üniversite, 33/a kadrosuna atama yapıldıktan sonra, ders ve tez aşamasındaki ÖYP’lilerin öğrenim gördükleri üniversitelere 35. madde ile görevlendirmelerini yapmamaktadır. Bu konuda geçmiş dönemde kazandığımız onlarca davaya rağmen özellikle tez aşamasında olan araştırma görevlilerinin hakları keyfi biçimde engellenmektedir. Dolayısıyla YÖK, üniversitelere açık, net ve anlaşılır bir yazı yazarak görevlendirmelerin hızla yapılmasını sağlayacak mıdır? Yoksa yine ÖYP’liler, üniversite yönetimlerinin keyfi uygulamalarına mı terk edilecektir?
Danıştay kararını yok sayan ve YÖK’ün yönlendirmeleri nedeniyle üniversitelerin hukuksuz biçimde ele aldığı azami süre uygulamasından geri adım atılacak mıdır?
Yanıtlanmasını beklediğimiz bu sorularla birlikte bir gerçeği daha hatırlatmak isteriz. Daha güvenceli bir kadro oluşturulana kadar tüm araştırma görevlileri 33/a kadrosuna atanmalı ve 50/d ile istihdama son verilmelidir. Yapılan her düzenlemede tarafların görüşleri alınmalı ve “ben yaptım oldu” tavrından vazgeçilmelidir.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Anahtar Kelimeler:
Eğitim Senöypöypliler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol