EĞİTİM İŞ: KAMU EMEKÇİLERİ, KENDİLERİNE REVA GÖRÜLEN BU SEFALETE BOYUN EĞMEYECEKTİR!

Kamu emekçisine yapılacak zam oranının belirlenmesi için hükümet ile yetkili konfederasyonun kurduğu sözde pazarlık masası, bir müsamereye dönmüş ve emekçinin tamamen aleyhine sonuçlanmıştır.

Siyasi iktidar, memurlar için kabul edilemeyecek bir teklif vermiş, buna itiraz eder gibi görünen yandaş konfederasyon, süreyi doldurarak topu hakem heyetine atmıştır. Bu heyettekiler ise iddia edildiği gibi tarafsız hakemler değil, siyasi iktidarın sözünden çıkmayan memurlar olduğunu ortaya koymuştur. Kamu emekçisi, kalesinde 4-4'lük bir gol görmüştür. Yanlış ekonomi politikaları nedeniyle hayat pahalılığının hızla tırmandığı, hayati ihtiyaç kalemlerinin neredeyse hepsinin yüzde 50 zamlandığı şu günlerde, kamu emekçisine yüzde 4+4'lük bir zam reva görülmüştür.

Yetkili konfederasyonların göstermelik 1'er üyesinin bulunduğu, geri kalan tüm üyelerin bizzat Cumhurbaşkanı tarafından belirlendiği 11 kişilik hakem heyeti, aslında siyasi iktidarın çalışma alanındaki yandaşı olduğunu ortaya koymuştur.

Eğitim sistemimizi bertaraf eden 4+4+4 formülü gibi, bu 4+4'lük zam da TİS mekanizmasının çöktüğünün, artık başka bir yol açmak gerektiğinin ispatıdır.

3’er 4’er maaş alan, hükümete yakın olmaktan başka hiçbir vasfa sahip olmayanlar, halka asgari ücretle ne kadar güzel geçinilebileceğini anlatsa da, onuruyla çalışan emekçi için ekmek, artık aslanın ağzında değil midesindedir.

Elektrik, doğalgaz, akaryakıt, çay, şeker ve okul malzemelerine yüzde 15 ila 20 zam yapıldığı, neredeyse tüm gıda kalemlerinin son bir yılda yüzde 50 pahalandığı, et almanın rüya olduğu bu koşullarda yapılan zam, en düşük memur maaşına göre yaklaşık 100 TL'ye tekabül etmiştir. Yani bu kadar tiyatro oyunu, memura 2,5 kilo kıyma parası "lütfetmekle" sonuçlanmıştır. Devlette çalışıyor olmak, hiçbir dönem olmadığı kadar ucuzlaştırılmış ve itibarsızlaştırılmıştır.

Bilinmelidir ki kamu emekçisi, kendisine reva görülen bu haksızlığa karşı sessiz kalmayacaktır. Sarı sendikaların takkesi düşmüş, hükümetin keli görünmüş, hakem heyetinin gerçek yüzü alenen ortaya çıkmıştır. Emekçiler, bu hadsizliğe karşı üretimden gelen gücünü de, direngenliğini de gösterecek, emeğine sahip çıkacaktır.

Eğitim-İş olarak, konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’le birlikte emekten gelen gücümüzü kullanarak, kamu emekçisine reva görülen bu koşullara karşı sesimizi en yüksek şekilde çıkaracağımızı ilan ediyoruz.

     MERKEZ YÖNETİM KURULU 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol