Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: İş güvencesine dokunmak, kaosa davetiye çıkarmaktır

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, iş güvencesinin kırmızı çizgileri olduğunu vurgulayarak, “İş güvencesi dokunmak, kaosa davetiye çıkarmaktır. Sadece kamu görevlilerinin değil, milletin de hukukunu gözeten bir bakışla bunu söylüyoruz. Birçok sorunumuz var ve bunlara kalıcı çözüm bulunmasını istiyoruz. Performans değerlendirme taslağının bir an evvel geri çekilmesini, şiddete karşı seferberlik başlatılmasını, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesini, mülakatla atama yönteminden vazgeçilmesini talep ediyoruz” dedi.

Ankara 1 No’lu Şube İşyeri Temsilcileri Buluşması’nda konuşan Ali Yalçın, kariyer ve liyakati baz alan bir sistemin kurulması gerektiğini ifade ederek, “Sadakat ve güven ilişkisi, iş güvencesi temelinde yeniden şekillendirilmelidir. Ek gösterge adaletsizliği, kadro ve derece sistemi, ücret-emek ilişkisi insan onuru odağında, emeğin hakkını vermek amacıyla gözden geçirilmelidir. İş güvencesinin kaldırılması ya da esnetilmesi formatlı bir değişiklik yapılması bizim kabul edeceğimiz bir şey değildir. Bu konuda kararımız da kararlılığımız da bellidir. İş güvencesini kırmızı çizgimiz olarak görüyoruz. Bunun tartışılmaya açılmasını doğru ve sağlıklı bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

Kamu yönetiminde liyakat ve kariyer merkezli bir yapılandırmaya ihtiyaç var

İş güvencesini, milletin ve devletin bekası noktasındaki garantör değerlerden biri olarak gördüklerini kaydeden Yalçın, kamu hizmetinin niteliğinin kamu görevlilerinin çalışma şartlarından bağımsız düşünülemeyeceğini, çalışanların motivasyonunu bozan açıklamaların, düzenlemelerin hizmetin niteliğini de olumsuz etkilediğini dile getirdi. Çalışanın iç huzuru sağlanmadan iş huzurunun sağlanamayacağına dikkat çeken Yalçın, kamuda yaşanan sorunların bir an evvel çözüme kavuşturulması, bunun için de bürokratik sisteme neşter vurulması, kamu yönetiminin liyakat ve kariyer merkezli yapılandırılması gerektiğini vurguladı.

Sendika olarak sorunlara çözüm odaklı yaklaştıklarını belirten Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamu yönetiminde aksayan yönleri biliyoruz. Kamu yöneticilerinin yeterlilikleri, yöneticilerin kişisel, mesleki gelişimi ve yönetici seçme süreçleri ile ilgili sorunlar var. Bu sorunların çözümüne yönelik bir çalışma yaptık ve ‘Eğitim Yönetiminde Liyakat ve Kariyer Sistemi’ isimli bir rapor yayımladık. Kamu kurumlarına yönetici seçme sistemine ilişkin önerilerimizin dikkate alınması durumunda, birçok sorun çözüme kavuşturulmuş olacaktır.”

Sorunların çözümünün nitelikli bir eğitimden geçtiğini kaydeden Yalçın, “Yapılması gereken, eğitime daha çok yatırım yapmak, eğitim çalışanlarının sorunlarını ivedilikle çözüme kavuşturmak, öğretmenlerin hayat standartlarını yükseltmektir. Sorunlarla boğuşan, şiddete maruz kalan, yeni sorunlara yol açan uygulamalarla tedirgin edilen eğitimcilerden başarı beklenemez” dedi.

Şiddetin eğitimcileri ve toplumu esir almasının önüne geçecek adımlar atılmalıdır

Her geçen gün artış gösteren ve daha çok eğitimcileri hedef alan çirkin olayların yanlış eğitim düzeninin sonuçları olduğunu ifade eden Yalçın, şöyle konuştu: “İstisna olması bile arzu edilmeyen olayların öğrenci, öğretmen, veli, yönetici arasında mobbingden öldürmeye varan çeşitlilikte meydana gelmesi, konunun çok boyutlu irdelenmesini zorunlu kılmaktadır. Şiddet, sadece eğitim kurumlarını ve camiasını değil, bütün toplumu etkiliyor. Eğitimle ortadan kaldırılacak şiddetin, eğitimi tehdit eder boyuta ulaşması, bunun geleceğimizi tehlikeye sokacak boyuta doğru tırmanıyor olması, acil ve köklü çözüm bulmayı zaruri hâle getirmektedir.”

Performans değerlendirme taslağı geri çekilmelidir

Performans değerlendirme uygulamasıyla öğretmenin itibarsızlaştırılmasının yolunun açıldığını, her türlü şiddete, tacize, baskıya açık hâle getirildiğini vurgulayan Yalçın, “Öğretmeni güçlendirecek, donatacak, koruyacak tedbirler almak yerine onu hedef alan saldırılar karşısında sessizliğe gömülmenin akılla, mantıkla izah edilecek bir yanı yoktur. Bu mesele hepimizi, bütün toplumu ve geleceğimizi ilgilendirmektedir. Daha fazla zaman kaybedilmeden harekete geçilmeli; güvenli yarınlar için, geleceğimiz olan gençleri yetiştiren eğitimcileri şiddetten korumak için gereken önlemler bir an önce alınmalıdır. Performans değerlendirme taslağı da ivedilikle geri çekilmelidir” diye konuştu.

Sözleşmeli değil kadrolu atama istiyoruz

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının daha önceki yıllarda denendiğinin ama istenilen faydanın sağlanamadığının görüldüğünü söyleyen Yalçın, “Daha önce tecrübe edilmiş bir uygulamayı yeniden hayata geçirmek yerine geçmişten ders almak gerekir. Eğitime ilişkin reformların kalıcı hâle gelmesi sınıflarda sadece kadrolu öğretmenlerin bulunmasına bağlıdır. Bu nedenle, sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmeli, farklı istihdam modelleri kaldırılarak, atamalar kadrolu yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Yeni mağdur kitlesi oluşturulmamalı, hakkaniyete aykırı mülakatla atama yöntemi sona erdirilmelidir

Mülakatla atama yöntemine de son verilmesi çağrısında bulunan Yalçın, atamaların mülakatla yapılması, adayların kazanma ya da kaybetme nedeninin objektif bir şekilde izah edilememesi, birçok yazılı sınavdan geçmiş öğretmen adaylarının farklı komisyonlarca bir kaç dakikalık mülakatla elenmesi hakkaniyete aykırıdır ve maşeri vicdanı yaralamaktadır. Ayrıca, bugüne kadar yapılan uygulama, atanan öğretmen sayısının iki katı tutarında Bakanlığa küskün ve toplumdan dışlanma tehlikesi yaşayan bir mağdur kitlesi oluşturmuştur. Vicdanları yaralayan mülakatla atama yöntemine son verilmeli, hakkaniyet, ehliyet ve liyakat ölçülerine göre bir istihdam şekli düşünmelidir” dedi.

Üyelerimiz, örgütlü olmanın avantajını yaşayacak

Mehmet Akif İnan Vakfı ve PTT iş birliği ile Memur-Sen üyelerinin yaptıkları harcamalarda indirim sağlanmasına imkân verecek ‘Motif Kart’ uygulamasının ilk olarak Ankara’da hayata geçirileceğini dile getiren Yalçın, farklı sektörlerde hizmet veren binlerce iş yerini kapsayan kartın önümüzdeki günlerde üyelere dağıtılacağını ifade etti. Yalçın, şöyle devam etti: “Örgütlü olmanın birçok avantajının yanında ekonomik yönden de avantaj sağlayan projeleri hayata geçirmek için çalışıyor ve Türkiye’de bu anlamda çığır açan projelere imza atıyoruz. Memur-Sen’in 1 milyon üyesi ve aileleri düşünüldüğünde Motif Kart, gerek kullanıcı potansiyeli gerekse kapsadığı iş yeri sayısı bakımından dünyanın en fazla avantaj sağlayan kartlarından biri olacak.”

Başarımızı teşkilatlarımızın özveri ve disiplinle çalışmasına borçluyuz

Türkiye’de yakın zamana kadar kamuda başörtüsü yasağı, katsayı adaletsizliği, ilköğretim çağındaki çocuklara Kur’an-ı Kerim okuma yasağı gibi birçok antidemokratik uygulamaya şahit olduklarını, ancak bu yasakçı anlayışın artık geride kaldığını belirten Ali Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı: “Kamu görevlilerinin sendikal örgütlenme hakkına sahip olması ve güçlü sivil toplum kuruluşlarının varlığı, Türkiye’nin normalleşmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Kamu görevlilerinin hak ve menfaatleri için emek veren Memur-Sen, vesayet odaklarına karşı mücadelesiyle takdir toplamıştır. Başarımızı, milletin safında yer alan duruşumuza ve başta işyeri temsilcilerimiz olmak üzere, teşkilatlarımızın büyük bir özveri ve disiplinle çalışmasına borçluyuz.”


 

Eğitim-Bir-Sen Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Yüksel Haşlak ise, yaptığı selamlama konuşmasında, emek veren, hak ve özgürlük mücadelesine katkıda bulunan bütün üyelere teşekkür etti.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol