Eğitim Bir Sen: Milli Eğitim Bakanlığı mağdur ettiği okul yöneticileriyle ilgili çözüm üretmelidir

2017-2018 eğitim-öğretim yılı sonu mesleki çalışma takvimi kapsamında 9 ve 10 Haziran 2018 tarihlerinde fiilen görev yapan ve/veya mesleki çalışmalara katılan eğitim kurumu yöneticilerine ücret ödenmemesi, açık bir hak ihlali olduğu kadar basiretsizlik ve umursamazlık örneğidir.

Millî Eğitim Bakanlığı, ilk defa yaptığı bir uygulamayla 2017-2018 eğitim-öğretim yılı sonu mesleki çalışma takviminde Cumartesi ve Pazar günlerinde de mesleki çalışma yapılmasını kararlaştırmıştır. Ancak 657 sayılı Kanun’a aykırı olduğu kadar mesleki çalışmayı düzenleyen yönetmelik hükümlerinde de dayanağı bulunmayan bu düzenleme nedeniyle söz konusu tarihlerde görev yapan eğitim kurumu yöneticilerine ücret ödenememiştir.

Bakanlık üst düzey yöneticileri tarafından Millî Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı arasında yapılan görüşmeler neticesinde yöneticilerin hafta sonuna denk gelen günler için mesleki çalışma ek ders ücretinden yararlanamayacağı açıklanmış; yine Bakanlık tarafından bu hususta görüş talep eden il millî eğitim müdürlüklerine ücret ödenmesinin Ek Ders Usul ve Esaslarına göre mümkün olmadığı şeklinde cevap verildiği bilgisine ulaşılmıştır.

Seminerin tarihi değiştirilirken okul yöneticilerinin mağduriyeti neden öngörülmedi?

Bakanlığın politika üretirken ve karar alırken mevcut ve muhtemel sorun alanlarına yönelik çözüm getirecek şekilde hareket etmesi; sorunlara çözüm ararken başka mağduriyetler üretmemesi, eğitimciler tarafından haklı olarak beklenmektedir. 657 sayılı Kanun’a göre açıkça tatil günü olarak belirlenmiş hafta sonlarında mesleki çalışma yapılması talimatı veren iradenin, söz konusu günlerde yapılan çalışmanın karşılığının ödenemeyeceğini öngörememesi basiretsizlik örneğidir. Bunun öngörülmesine rağmen yine de hafta sonlarında çalışma talimatı verilmesi ise çalışana saygısızlık ve hukuk tanımazlıktır.

Bakanlık, ürettiği mağduriyeti çözecek iradeyi gösterecek mi?

Bakanlıktan beklenen, kendi eliyle oluşturduğu mağduriyeti ivedilikle çözmesidir. Bakanlık, hafta sonu çalışmaları için kendilerine ücret ödenemeyen eğitim kurumu yöneticilerinin haklı beklentilerini karşılamalı; ücret ödenmesi noktasında gerekli hukuki düzenlemelere önayak olmalıdır. Mevzuata uygun olmayan çalışmayı çalışanına dayatan zihniyet, mağduriyeti giderecek mevzuatı da üretmelidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13