Eğitim Bir Sen genel Başkanı Ali Yalçın: 3600 ek göstergenin kapsamı genişletilmeli

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 3600 ek göstergesinin kapsamının genişletilmesi gerektiğini belirterek, “3600 ek göstergenin yardımcı hizmetler başta olmak üzere, diğer meslek gruplarında da yapılması gerekiyor” dedi.

Memur-Sen Sakarya İl Temsilciliği tarafından düzenlenen iftar programında konuşan Ali Yalçın, sendikal alana seviye getiren bir teşkilat olduklarını ifade ederek, “Biz milletin hakkını ve hukukunu çiğnemeden hakkımızı ararız. Pek çok kazanımın altında terimiz, imzamız var. Türkiye’de sorun olarak kamu görevlilerinin karşısında duran pek çok meselenin çözüme kavuşturulmasını sağladık. El birliği ile yasakları, kısıtlamaları kaldırdık. Ama işimiz bitmiş değil. Çünkü kamu görevlilerinin önündeki engeller henüz bitmedi. Önümüzde grev hakkı, siyaset hakkı gibi bazı engeller var. Kamudaki yapılanmaya ilişkin sorun olarak gördüğümüz şeyler var. Bütün bunları dün nasıl çözdüysek bugün de azim ve kararlılıkla çözeceğiz. Yeter ki, yan yana durarak, gücümüzü göstererek, saflarımızı sıklaştırarak bu mücadeleye devam edelim” şeklinde konuştu.

Yeni yönetim sistemi ile beraber kamudaki yapılanmaya da değinen Yalçın, şöyle devam etti: “Türkiye bir değişim ve dönüşüm sürecine girdi. Bu anlamda sistemsel olarak Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin oluşturduğu bir zemine giriyoruz. Yeni zemine girerken kamunun yeniden yapılandırılması söz konusu… Bu süreç çalışılırken istişaresiz, ortak akıldan yoksun bazı tasarımlar kamuoyuna yansıyor. Biz bu süreçte istişare edilmeyen, ortak akıldan geçmeyen, rafine edilmeyen, topluma sunulmayan her şeyin sosyal maliyeti olabileceğine dikkat çekiyoruz.”

Geçmiş ve gelecek arasında bir tercih yapacağız

Yalçın, Türkiye’nin yeni bir sürece girdiğini ve bu sürecin bir değişim, dönüşüm ve kalkınma süreci olacağını dile getirdi. 24 Haziran’ın bu sürecin en önemli dönemeci olacağını ifade eden Yalçın, bölgesinde etkin bir güç haline gelen Türkiye’nin önümüzdeki seçimlerde geçmiş ve gelecek arasında bir tercih yapacağını vurguladı.

Eski Türkiye’ye tahammülümüz yok

Eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki bu tercihte yeni Türkiye’yi seçeceklerini belirten Yalçın, “Biz Memur-Sen ailesi olarak eski Türkiye’yi görmek istemiyoruz. Eski Türkiye’ye tahammülümüz yok. Üniversite kapılarında kızların turnikelerden içeriye alınmadığı günleri bir daha görmek istemiyoruz. Üniversite bahçelerinin kampüs yerine kışlaya döndürüldüğü, rektörlerin ‘ordu göreve’ pankartı adı altında yürüdüğü günlere dönmek istemiyoruz. Kadınlara devlet eliyle şiddet uygulayıp devlette çalışacaksan o zaman tornadan geçmiş gibi şu kıyafeti giyeceksin diye onun başörtüsüne karışan Türkiye’yi biz 12 milyon 300 bin imza ile geride bıraktık. Onun için kamusal alan yalanının olduğu bir Türkiye’ye asla tahammülümüz yok” ifadelerini kullandı.

Önemli sınavları yüz akıyla verdik

Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun doğru yaklaşımlarla çözülmesi gerektiğini kaydeden Yalçın, şunları söyledi: “Türkiye’nin bu mücadelesi siyasiler tarafından düzgün algılanmalı. Eğer parlamenter sistemdeki gibi kayıkçı kavgası ile süreç ilerleyecekse Türkiye’nin tutunması mümkün değil. Bunları görmek, bunları duymak en doğal hakkımız. Şimdiye kadar alınan mesafe Türkiye açısından son derece önemlidir. Millet olarak önemli sınavları yüz akıyla verdik ve geldiğimiz noktada ülkemiz sadece kendisi için değil, mazlumlar için de ayakta durmalıdır.”

Memur-Sen Sakarya İl Temsilcisi Ahmet Öksüz Ali ise, bir selamlama konuşması yaparak, yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol