Doktora Dil Puanı 50’ye Çekilmelidir

Bilindiği üzere ilgili “Yükseköğretim Kanunu” na göre doktora çalışması yapmak ve doktor öğretim üyeliği kadrosunda görev yapabilmek için merkezi dil sınavından en az 55 geçer not alınması gerekmektedir. Doktora dil puanı geçer notunun 50 olması için Anadolu Eğitim Sendikası olarak, YÖK’e başvuru yaparak gerekli adımların atılmasını talep ettik.
 
Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği
 
 
 Sayı : 1346-19/5385                                                                                                                    Tarih:16/08/2019
Konu: Doktora Dil Puanı 50’ye Çekilmelidir
 
T.C.
YÜKSEKÖĞRETİM KURULUNA
 
İlgi:   a) 04/11/1981 Tarih ve 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu
      b) 04/01/2013 Tarih ve 28518 Sayılı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik
 
            Bilindiği üzere ilgili “Yükseköğretim Kanunu” na göre doktora çalışması yapmak ve doktor öğretim üyeliği kadrosunda görev yapabilmek için merkezi dil sınavından en az 55 geçer not alınması gerekmektedir. Ancak yine ilgili “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik” ne göre  “50-59 arasında puan alanlar (E) seviyesinde kabul edilir.” Yazmaktadır. Doktora dil puanının 50’ye çekilmesi adayların menfaatine olacak olup, ülkede olan açık öğretim üyesi kadrosu konusu için önemli bir adım olacaktır.
         
           Gereğini arz ederiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol